ANA[DIA]LOG -- קשקשן צמרת

• פותח הנושא AK1
  • פורסם בתאריך

arb

אוהב את התחום
מעורבות
131
נקודות
43
אני חושש לכתוב כאן דברים יותר מדי מקצועיים - יגידו שוב שאני איש המדידות .
פישטתי מאוד את העניין אבל אנסה לפרט כשאוכל - ניתן לראות בדיוק של מאה אחוז את המפה הפולארית של הרמקול .
אנסה להסביר אחר כך .
שוב , מדובר במדע מדויק
דן
אתה יודע בדיוק למה אני מתכוון, ואם לא אז אני מתנצל. ברשותך בוא נסיים כאן בצורה מכבדת.
שבת שלום

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
וואלק 943 הודעות, נראה לי שרוב הקוראים כבר בחרו
סביר בהחלט, אבל חלק קטן מהם גם כתובים, וחלק מהכותבים עדיין חיים בכל מיני הזיות וממשיכים לכתוב עליהן.

אין כאן שום הצעה כזו את פשוט מסלף את מה שכתבתי בבקשה מאותו הפוסט המהולל;
"....הבעיה הנוספת בטיפול פסיבי קונבנציונלי, היא בדכ בנראות והגודל של אמצעי הטיפול שאינו תואם לסלון הביתי הממוצע, והבעיה להסתירו. מכאן שפתרון יעיל הוא בהחלט ה-RC...."
כתבת גם את המשפט הזה, שמזכיר את RC כפתרון אפשרי.

אבל כתבת גם את מה שציטטתי, ואין כאן שום סילוף בשום רמה שהיא.

הטענה שלך הייתה רלוונטית אם הייתי טוען שהתנגדת ל-RC, אבל לא כתבתי שום דבר כזה. כתבתי רק שהצעת פתרונות שרלטניים -- " אם לא בא לכם להתעסק במדידות" -- לבעיה שקשה לפתור אותה גם באמצעים רציניים כמו RC וסאב/ים.

אין לך שום בושה ואתה לא ראוי להיות נוכח כאן בפורום.
אני מתבייש רק בזה שבכלל יש בפורום כאלה שצריך להסביר להם את כל הדברים האלמנטריים האלה, וגם אחרי כל ההסברים והם עדיין לא קולטים.

דן
אתה יודע בדיוק למה אני מתכוון, ואם לו אז אני מתנצל. ברשותך בוא נסיים כאן בצורה מכבדת.
שבת שלום
אתה מאשים את דן באופן הזוי בחוסר מקצועיות, וזה מה שיש לך לומר?? :(

moshe625

חבר משקיען
מעורבות
343
נקודות
83
אני גם לא מבין מה זה כל הדיבורים האלו על גובה,
.. מילא גודל .. אבל גובה
למה גודל אתה יכול לחוש / לקלוט ולהבין וגובה קשה לך .
לדעתי ברגע שישמיעו לך שני מצבי גובה אחד שיהיה מולך והשני למטה
אתה תבין

moshe625

חבר משקיען
מעורבות
343
נקודות
83
עזוב, גתה זה מעולם תוכן אחר...

אין לבלבל בין מה ששומעים ישירות עם האוזניים במציאות, לבין מה ששומעים בבית בתיווך מיקרופונים, מיקסינג, מערכת ואקוסטיקה.

במציאות, לפי ה-cues (רמזים? אני לא יודע איך תרגמים) של אם הצליל חזק יותר באוזן אחת או מגיע מוקדם יותר לאוזן אחת, אנחנו יודעים מאיזה כיוון הוא מגיע. בהקלטה, המיקרופונים לא ממוקמים כמו אוזני מאזין, ולכן לא קולטים את ה-cues של כיווניות כפי שמאזין היה קולט, ומעבר לזה, המיקס מערבל הכל, כך שלא נותר שום רמז ל-cues המקוריים, וכל הכיווניות שאנחנו שומעים -- הבמה -- היא סינתטית ומיוצרת באולפן.

במציאות, מבנה האפרכסת של האוזניים שלנו מאפשר לנו לזהות את הגובה של מקור צליל, אבל למיקרופונים אין אפרכסת כזו, וגם הם לא ממוקמים במקום שבו מאזנין אמור להימצא, אלא מעל, מול, או בתוך הכלים והקולות, כך ששום אינפורמצית גובה אינה נכללת בהקלטה, וגם במיקס מערבל הכל. כדי שבבית נוכל לשמוע גובה -- מוקלט בנפרד או מחושב -- יש צורך ברמקולים בגבהים הרלוונטיים, נמוכים ו/או גבוהים, ואז גם האפשרכסת שלנו מאפשרת לזהות גובה. אבל במערכת סטריאו אין לא את האינפורמציה ולא את הדרכים להפקתה.

אז אין מה לבלבל בין המציאות למה שקורה בבית בהקשר זה.
שוב זה לא מעניין איך הקליטו את הזמרת וכמה מקרופונים מסביבה.

אם אתה יושב מול המערכת ומקשיב בהנחה שאתה מסוגל להבחין שהזמרת שרה מולךוהיא בגובה הריצפה זה סימן שאתה שומע ״מקולקל״ גם אם תגיד שזה עניין של טעם.
אין ספק שכמו שלא כולם שומעים אותו הדבר
לא כולם גם יכולים להבחין מצבי גובה.

Dan-Cinemart

עוסק בתחום
מעורבות
1,133
נקודות
113

אם אתה יושב מול המערכת ומקשיב בהנחה שאתה מסוגל להבחין שהזמרת שרה מולךוהיא בגובה הריצפה זה סימן שאתה שומע ״מקולקל״ גם אם תגיד שזה עניין של טעם.
ודאי שמבחינים - ולכל מערכת /חלל גובה במה שונה.
אבל זו לא אינםורמציה בהקלטה - זה פשוט לא.
הזמרת לא תהיה ברצפה - כי שם לא נמצא הטוויטר .
הזמרת היא סביב גובה הטוויטר באופן כללי.

יש השפעה כמובן גם לפיזור של הרמקול ועוד יותר למרחק הישיבה והגובה של המאזין - כל אילו יחד מתכנסים לגובה שתקבל (שאין לו שום קשר להקלטה).

יש רמקולים שיש להם פיזור ורטיקלי צר ויש כאלה רחב יותר ויש כאלה שיש להם פיזור של מה יהיה -יהיה -אנחנו נשמעים מספיק שונה ויש לאקה ומחיר גבוה אז יקנו אותנו.
בכל אופן בכל רמקול עם פיזור ורטיקלי נשלט אתה יכול לשלוט בגובה הבמה הרצויה .מאוד פשוט.
ראה VERTICL POLAR MAP .
לא צריך לעטוף כל דבר בקסם או אזני זהב שפעם אחרי פעם מוכחים כדמיון מפותח.( לא מדבר על מישהו באופן ספציפי אלא במועדון חברי אזני הזהב -עטלף ושאר בלבולי מוח)

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
אני מצטער בשבילך אם לא מעניינות אותך העובדות בקשר לנושא: הסיבות לכך שמימד הגובה אינו נכלל בהקלטות שאתה שומע, ובהקלטות שכן נכללת בהן האינפורמציה, אי אפשר לשחזר אותה בלי רמקולים נוספים שאין בקונפיגורציות שאתה שומע. אתה רק רוצה לשמוע גובה, למרות שבעליל הוא לא קיים. זכותך.

גם מול דן לא מעניין אותך האספקט העובדתי, ואתה מסתפק בלהביע אי-הסכמה ללא נימוק:
לא מסכים עם המסקנה שלך...

יש כאן שני דברים נפרדים:
  1. האם כן/לא שומעים משהו שקשור לגובה בהקלטה/מערכת/אקוסטיקה נתונים
  2. באיזו מידה אוהבים או לא את מה ששומעים
רק השני הוא עניין של טעם. הראשון זה עניין שקשור בין השאר לפרספציה אישית, אבל זה לא קשור לטעם

אני רק משועשע מזה שאנשים בוחנים מערכות לפי אספקט שאיננו ומעולם לא היה.

יתכן שיש אנשים שלא יכולים להבחין במצבי גובה במערכת, ובעליל יש המתייחסים ליכולת או להיעדרה כמשהו משמעותי.

זה משמעותי רק לגבי זיהוי גובה במציאות. במערכת זה חסר משמעות, למעט עבור אלה שנהנים מזה -- שיהנו בכייף.

moshe625

חבר משקיען
מעורבות
343
נקודות
83
ודאי שמבחינים - ולכל מערכת /חלל גובה במה שונה.
אבל זו לא אינםורמציה בהקלטה - זה פשוט לא.
הזמרת לא תהיה ברצפה - כי שם לא נמצא הטוויטר .
הזמרת היא סביב גובה הטוויטר באופן כללי.

יש השפעה כמובן גם לפיזור של הרמקול ועוד יותר למרחק הישיבה והגובה של המאזין - כל אילו יחד מתכנסים לגובה שתקבל (שאין לו שום קשר להקלטה).

יש רמקולים שיש להם פיזור ורטיקלי צר ויש כאלה רחב יותר ויש כאלה שיש להם פיזור של מה יהיה -יהיה -אנחנו נשמעים מספיק שונה ויש לאקה ומחיר גבוה אז יקנו אותנו.
בכל אופן בכל רמקול עם פיזור ורטיקלי נשלט אתה יכול לשלוט בגובה הבמה הרצויה .מאוד פשוט.
ראה VERTICL POLAR MAP .
לא צריך לעטוף כל דבר בקסם או אזני זהב שפעם אחרי פעם מוכחים כדמיון מפותח.( לא מדבר על מישהו באופן ספציפי אלא במועדון חברי אזני הזהב -עטלף ושאר בלבולי מוח)
אבל עובדה שיש אנשים שאתה מגיע לשמוע אצלם הזמרת מתכווצת לגובה של במבה בלי קשר לתכנון של הרמקול.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
אבל עובדה שיש אנשים שאתה מגיע לשמוע אצלם הזמרת מתכווצת לגובה של במבה בלי קשר לתכנון של הרמקול.
אין עם זה שום בעייה מבחינת שיחזור מציאות: הרבה אולמות הם מדורגים, והאוזניים של המאזין יכולות להימצא הרבה מעל גובה הפה של הזמרת.

אבל בין אם כך ובין אם כך, גם אם זה קורה, זה לא מצביע על שום פגם או בעייה עם המערכת, לכל היותר עם הציפיות הלא-רלוונטיות של המאזינים.

moshe625

חבר משקיען
מעורבות
343
נקודות
83
אין עם זה שום בעייה מבחינת שיחזור מציאות: הרבה אולמות הם מדורגים, והאוזניים של המאזין יכולות להימצא הרבה מעל גובה הפה של הזמרת.

אבל בין אם כך ובין אם כך, גם אם זה קורה, זה לא מצביע על שום פגם או בעייה עם המערכת, לכל היותר עם הציפיות הלא-רלוונטיות של המאזינים.
מי ששומע ככה שומע מקולקל!

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
מישהו כתב לי בפרטי לגבי כמה תגובות שהן ממש באות מזוכי פרס נובל, מה שהזכיר לי את פרס איג נובל, וכשהצצתי בוויקיפדיה, ראיתי שפרס לרפואה הוענק לחוקר הישראלי דן אריאלי מאוניברסיטת דיוק על מחקרו שהוכיח כי תרופות פלצבו יקרות יעילות יותר ממקבילותיהן הזולות -- מה שהזכיר לי מאוד את מה שקורה עם כבלים -- ואז ראיתי שהוא כתב ספר שממש מתאים לפורום שלנו! :)

ZZ.jpg

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
מי ששומע ככה שומע מקולקל!
מי שחושב שזה מקולקל, יש לו משהו מקולקל בתפיסה.

במקרה הספציפי שלך, מדובר על התעקשות מפורשת להתעלם מכל האספקטים שקשורים למציאות. גם מהעובדה שזה מצב אפשרי במציאות שהזמרת נמוכה, גם מזה שבמציאות אין בהקלטות מהסוג שאתה שומע אינפורמצית גובה, וגם מזה שאפילו אם הייתה, אי אפשר לשחזר אותה בלי רמקולים בגבהים המתאימים.

אבל אם אתה מתעקש להדביק את התווית הזו למערכת או למאזין, אין בעייה. אין צורך אפילו בדבק ובתווית, כי גם זה לא מציאותי.

moshe625

חבר משקיען
מעורבות
343
נקודות
83
מי שחושב שזה מקולקל, יש לו משהו מקולקל בתפיסה.

במקרה הספציפי שלך, מדובר על התעקשות מפורשת להתעלם מכל האספקטים שקשורים למציאות. גם מהעובדה שזה מצב אפשרי במציאות שהזמרת נמוכה, גם מזה שבמציאות אין בהקלטות מהסוג שאתה שומע אינפורמצית גובה, וגם מזה שאפילו אם הייתה, אי אפשר לשחזר אותה בלי רמקולים בגבהים המתאימים.

אבל אם אתה מתעקש להדביק את התווית הזו למערכת או למאזין, אין בעייה. אין צורך אפילו בדבק ובתווית, כי גם זה לא מציאותי.
אם אני אבוא אליך(לא מציאותי) ואשמע שהזמרת שלך בגובה במבה אז גם אם תספר לי את כל הסיפורים שככה זה בהקלטה מבחינתי המערכת שלך מקולקלת!

Dan-Cinemart

עוסק בתחום
מעורבות
1,133
נקודות
113
לך אחורה או קדימה ותראה שהגובה משתנה .
תגביה את הרמקול ותראה שהגובה משתנה .
תגביה את התקרה או הספה ותראה שהגובה משתנה .

הגובה "הנורמלי" הוא גובה הטוויטר ברוב המקרים. יכולותלהיות מאה סיבות למה זה לא קורה- ביטולים וכו וכו .
אבל...המדד הזה כאילו גובה 2 מטר זה חיובי וזה משהו מיוחד לרמקול -זה לא ממש....

Dan-Cinemart

עוסק בתחום
מעורבות
1,133
נקודות
113
אם אני אבוא אליך(לא מציאותי) ואשמע שהזמרת שלך בגובה במבה אז גם אם תספר לי את כל הסיפורים שככה זה בהקלטה מבחינתי המערכת שלך מקולקלת!
אוקיי.
מכבדים את דעתך.
אםשר לסיים את הדיון

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
אתה חושב שעמיר יסכים לסכם את הדיון :p
אכן, דן לא דיבר בשמי כשהוא כתב שמכבדים את דעתך. אני מניח שגם הוא התכוון רק לכבוד מטעני נימוס, אבל לא אדבר בשמו :)

זה היה ברור מהפעם הראשונה.

אבל הודית בעצמך, בלי שהתבקשת, שלא מעניין אותך אף אספקט שקשור למציאות בכל הקשור לגובה במערכת, אז אין לי ספק איפה הקלקול, גם אם תדביק אותו למערכת, כך שאני לא מודאג, ולא ארוץ לחפש טכנאים.או להחליף רכיבים, עד שהתוצאה תהיה מקובלת עליך.

moshe625

חבר משקיען
מעורבות
343
נקודות
83
אכן, דן לא דיבר בשמי כשהוא כתב שמכבדים את דעתך. אני מניח שגם הוא התכוון רק לכבוד מטעני נימוס, אבל לא אדבר בשמו :)

זה היה ברור מהפעם הראשונה.

אבל הודית בעצמך, בלי שהתבקשת, שלא מעניין אותך אף אספקט שקשור למציאות בכל הקשור לגובה במערכת, אז אין לי ספק איפה הקלקול, גם אם תדביק אותו למערכת, כך שאני לא מודאג, ולא ארוץ לחפש טכנאים.או להחליף רכיבים, עד שהתוצאה תהיה מקובלת עליך.
עמיר מה זה משנה הרי גם אם כולם יסכימו שעכשיו מזג האוויר חם אתה תנסה בחפירות שלך להוכיח שבחוץ קר.
אז כל אחד ימשיך בדרכו..

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
עמיר מה זה משנה הרי גם אם כולם יסכימו שעכשיו מזג האוויר חם אתה תנסה בחפירות שלך להוכיח שבחוץ קר.
היו לא מעט מקרים שהיו הסכמות בין אלה שלא יודעים מה הם אומרים. עכשיו הן בין מעטים בעניין הגובה, אבל זה לא המקרה הראשון, ובטוח שלא האחרון. יש כאלה שפשוט לא לומדים, ושהאמת/מציאות לא מעניינים אותם. לא באמת מעניין אותם מה המציאות, אם חם או קר בחוץ. מעניין אותם איך הם מרגישים, גם אם הם במיזוג שאין קשר בין תוצאתו לבין הקורה בחוץ דבר וחצי דבר. לא שזה מפריע להם להתווכח עד חורמה שהמיזוג שלהם הוא המציאות האובייקטיבית ושכולם חושבים ומרגישים כמותם בנושא הנדון.

אז כל אחד ימשיך בדרכו..
אכן, זה מה שיקרה בכל מקרה.

ilam

אוהב את התחום
מעורבות
122
נקודות
43
האם elevation של כלי הנגינה והקולות ניתנים לשמיעה? כנראה שכן.
Among the variety of audio configurations in use—from basic monophonic to complex multi-channel surround-sound systems—two-channel stereophonic (stere… https://search.app/qrZ7eVQGmsFt9r96A

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור