רמקולים VS אוזניות

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,852
נקודות
113
יש קונטקסט למושלם
כמעט בלתי אפשרי להגיע לחדר שהוא מושלם אקוסטית מבחינה של לא תשמע את החדר בכלל אלא רק את הסאונד הישיר של הרמקול .
זה משהו בין מאוד יקר לבלתי אפשרי (למשל בגלל צורת /גודל החדר )
ובשביל אוזניות זה לא פקטור בכלל
הם כמו רמקולים קטנים בחדר שהוא מושלם אקוסטית ואתה לא שומע בכלל את החדר.
אז זה כן די שחור או לבן
או ששומעים את החדר או שלא
נראה שלא קלטת את מה שנאמר כל כך הרבה פעמים בכל כך הרבה שרשורים.

החדרים אכן מתעללים במה שהרמקולים משמיעים, אבל לבני אדם יש יכולת לסנן את זה במידה מופלאה, והרבה מאוד אודיופילים בכלל לא מזהים שיש בעיות משמעותיות, ושהסאונד"שבור" מבחינת מה שרואים במדידות.

לפני שעלתה המודעות לטיפולים אקוסטיים, ל-RC ולמדידות, דורות של אודיופילים חיו מצוין עם חדרים בעייתיים.

כך שהחדרים, עם כל הבעייתיות בהם, ממש לא מבטלים את הייתרונות העצומים של מערכות טובות יחסית לאוזניות.

RB68

חבר משקיען
מעורבות
537
נקודות
93
לי יש סט-אפ אוזניות מפונפן מאד, שאני מת עליו, ועולה הרבה עשרות אלפים, והוא צעצוע בהשוואה למערכת בסלון.
עוד לא נתקלתי בהיי-אנד אוזניות שמנצח סט-אפ רמקולים היי-אנד. אני מדבר על פירוט, ניקיון, טונאליות, במה.
כל החוליים שאודיופילים מטפלים בהם במערכות סטראו מבוססות רמקולים - כגון חשמל והעמדה - רלוונטיים גם לאוזניות. לכן, כדי שהשניים יתחרו אחד בשני, צריך להשקיע הרבה מאד גם באוזניות. והרבה מאד זה לא הרבה מאד של סטודנט מתלהב. זה הרבה מאד מאד. היות ולי אין את הכסף, אני בכלל לא מכוון לתחרות ביניהם.
מלכתחילה, השוואה מסוג "מי מנצח" היא לא כל כך מעניינת (גם לדעתי זה לא כוחות)...
השוואה מעניינת זה להבין מה שונה עקרונית ואיך זה מתורגם לשתי חוויות נבדלות. בראייה שלי, להבין מה קורה באוזניות מקדם הבנה של מה קורה ברמקולים ולהיפך.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,852
נקודות
113
השוואה מעניינת זה להבין מה שונה עקרונית ואיך זה מתורגם לשתי חוויות נבדלות. בראייה שלי, להבין מה קורה באוזניות מקדם הבנה של מה קורה ברמקולים ולהיפך.
השאלה היתה לא מי "מנצח", אלא מה מעדיפים.

בינתיים, לא ראיתי שמישהו ממש מעדיף אוזניות, למעט תיאורטיקן אחד שטוען שאוזניות עדיפות בגלל שהחדר לא מתערב.

כלומר, הוא מציין סיבה למה לדעתו אוזניות אמורות להישמע טוב יותר אבל אין לא את הניסיון המעשי לדעת באיזו מידה, אם בכלל, הסיבה הזו משמעותית במציאות.

לא שזה מפריע לו לחזור על זה ולתעקש על זה, אבל זה מה שאפשר לצפות במקרה הזה.

RB68

חבר משקיען
מעורבות
537
נקודות
93
זו לא הייתה השאלה אבל זה כיוון שתפסו חלק מהתשובות. וגם ללא תלות בשאלה שפותחת שרשור - אפשר להפיק ממנו דברים מעניינים
בינתיים, לא ראיתי שמישהו ממש מעדיף אוזניות, למעט תיאורטיקן אחד שטוען שאוזניות עדיפות בגלל שהחדר לא מתערב.
אגע בעניין ה"לא מתערב" של חדר מול אוזניות עוד מעט. ספויילר - אוזניות מתערבות בהחלט רק עם חוקיות אחרת...
כלומר, הוא מציין סיבה למה לדעתו אוזניות אמורות להישמע טוב יותר אבל אין לא את הניסיון המעשי לדעת באיזו מידה, אם בכלל, הסיבה הזו משמעותית במציאות.

תראה, בלי לחלוק עליך עקרונית , אפשר עדיין להרגיע את הדינמיקה של הוא והוא והוא, "לחזור ולהתעקש" וכל זה... כשיש הזדמנות לנרמל את השיח, יהיה נחמד לקחת אותה - אולי יהיה לו יותר קל לרדת מהעצים שלשיטתך הוא טיפס עליהם...

Audiofile

אוהב את התחום
מעורבות
51
נקודות
28

האמת שזה שרשור פתוח בנושא של אוזניותvs רמקולים
זאת אומרת כל אחד יכול לקחת את זה לכיוון שלו
לא בהכרח של מה שיותר טוב
אישית מעדיף אוזניות גם כי הן סוג של מיקרוסקופ שמאפשר לשמוע כל פרט בהקלטה מה שיותר קשה לעשות עם רמקולים
אלא אם מדובר במערכת סופר היי אנד בחדר מטופל היטב.
אגב בגלל זה אפילו באולפן הקלטות משתמשים גם באוזניות ולא רק במוניטורים .

גיא

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,155
נקודות
113
אוזניות גם כי הן סוג של מיקרוסקופ שמאפשר לשמוע כל פרט בהקלטה מה שיותר קשה לעשות עם רמקולים
אני לא אכנס איתך לדיון הזה כי סופו ידוע מראש. אבל!!! משפטים מהסוג הזה הם בדיוק התריגר לכל הקרבות שלך עם אנשים פה.
שוב, לא אכנס איתך לדיון על ההצהרה הזו שלך כי אין בזה טעם ואני לא יכול לחשוב על תוצאה אחת טובה שתצא מזה, שוב, מהיכרותי (וכולם פה) את הדיונים עימך כאן.

קיצר, שים לב חבר!! אתה מתגרה באנשים. שלא תצעק אח"כ שאתה שוב קורבן תמים ונתון ל-'עליהום' של אנשים.
משחק "הקורבן התמים" כבר שחוק.

RB68

חבר משקיען
מעורבות
537
נקודות
93
לא בהכרח של מה שיותר טוב
אישית מעדיף אוזניות גם כי הן סוג של מיקרוסקופ שמאפשר לשמוע כל פרט בהקלטה מה שיותר קשה לעשות עם רמקולים
אוקי. בוא נדבר רגע על "חדר מתערב ואוזניות לא" כי זה מטעה במקרה הטוב.

ראשית, יש המון החזרים קרובים ועתירי אנרגיה בתוך החלל הכלוא בין האוזניה לראש (לפחות בoverear). הם מייצרים המון רזוננסים והשפעה על הFR וזה ה"חדר" שלנו באוזניה. אבל אוקי, תאמר, זה מצב קבוע, בשונה מחדר אמיתי שכל אחד שונה ממשנהו, לא?

עכשיו דמיין חדר שחוץ ממערכת יש בו שני רהיטים ענקיים, בגודל של משפחתית קומפקטית כל אחד. מן הסתם ישפיעו על הסאונד. תאר לך שאתה מחליף אותם ממיני מיינור למזדה, ממזדה לפיל הודי, מפיל לבר משקאות... הסאונד ישתנה נכון? אלו האוזניים שלנו והן ממלאות חלק גדול מ"חדר" האוזניה והן שונות מאדם לאדם. גם גודל ה"חדר" משתנה! לא רק בגלל שונות בנפח האוזנים אלא גם בגלל שונות במידת הראש - משתנה הלחץ על הריפודים ואיתו הנפח ובהתאם תגובת הבאס.

נכון שזה לא הכאוס השורר בחדרים ממש, ונכון ציינת את תחושת ה"מיקרוסקופ" אבל לפחות בהסתכלות על FR, המצב אינו חלק ונחמד כלל - פשוט תציץ בגרפים אופייניים של אוזניות - זה גם נראה קצת כאוטי.

המפתח להבנה פה הוא כל נושא ה-HRTF ברמקולים מול אוזניות. לטעמי מעניין מאוד.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,852
נקודות
113
אולי יהיה לו יותר קל לרדת מהעצים שלשיטתך הוא טיפס עליהם...
משום מה לא נראה לי שאי פעם הוא חיפש פתח לרדת מהעצים.

לזה התייחסתי:
ויש המעדיפים אוזנית בגלל תוספת הפרטים והצלילות.
אבל שומעים פרטים לאו דווקא רצויים, ולא בפרופורציה הנכונה שלהם. זה טוב לאיבחון בעיות באולפניים, אבל פחות להנאה מהאזנה, למעט למשוגעים לפרטים.

נערך לאחרונה ב:

Audiofile

אוהב את התחום
מעורבות
51
נקודות
28
אני לא אכנס איתך לדיון הזה כי סופו ידוע מראש. אבל!!! משפטים מהסוג הזה הם בדיוק התריגר לכל הקרבות שלך עם אנשים פה.
שוב, לא אכנס איתך לדיון על ההצהרה הזו שלך כי אין בזה טעם ואני לא יכול לחשוב על תוצאה אחת טובה שתצא מזה, שוב, מהיכרותי (וכולם פה) את הדיונים עימך כאן.

קיצר, שים לב חבר!! אתה מתגרה באנשים. שלא תצעק אח"כ שאתה שוב קורבן תמים ונתון ל-'עליהום' של אנשים.
משחק "הקורבן התמים" כבר שחוק.
קודם כל זאת הדעה שלי
וזאת דעה לגיטימית שאגב חצי מהאודיופילים בעולם מסכימים איתה
כשאתה מוציא את החדר מהמשוואה שזה מה שקורה עם אוזניות וכשלמעשה ייש לך סוג של רמקולים קטנים כמה מ"מ מהאוזן אז קל יותר לשמוע מיקרו פרטים מה שיותר קשה לשמוע עם רמקולים בחדר כשאתה יושב כמה מטרים
לגבי כל השאר, מיותר לגמרי אין או שום התגרות באף אחד אז אז אני אפילו לא אגיב לגבי זה.
מה שכן זה סוג של אד הומינם כי כל אחד אחר שהיה כותב את זה לא היה מקבל תגובה כזאת .
אגב כל "כינויי החיבה" שספגתי מאנשים נראים לי איכשהו טיפה יותר גרועים מדעה לגיטימית לחלוטין .

moshem74

חבר משקיען
מעורבות
495
נקודות
83
מציע שתתחיל ללכת לשמוע מערכות רציניות בבתים אצל אנשים רצינים בתחום, ואז תגיע למסקנות שלך.

אתה מוזמן אגב.:אצבע מורמת
הוא יגיע אליך הביתה ובאותו יום יזרוק כל מה שאצלו מהחלון. אגב זאת הסיבה שגם אני לא מגיע.

Juiced

חבר משקיען
מעורבות
313
נקודות
83
אישית מעדיף אוזניות גם כי הן סוג של מיקרוסקופ שמאפשר לשמוע כל פרט בהקלטה
אני מסכים עם החלק הזה,
אולי לא כל פרט ופרט אבל עם אוזניות יהיה הרבה יותר ״קל״ להבחין בפרטים ביחס לרמקולים.

אבל זו לא המטרה,
אנחנו לא משקיעים בציוד רק בשביל לשמוע פרטים וניונאסים .. זה חשוב אפילו מאוד חשוב אבל זה לא העיקר.

גיא

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,155
נקודות
113
קודם כל זאת הדעה שלי
וזאת דעה לגיטימית שאגב חצי מהאודיופילים בעולם מסכימים איתה
כשאתה מוציא את החדר מהמשוואה שזה מה שקורה עם אוזניות וכשלמעשה ייש לך סוג של רמקולים קטנים כמה מ"מ מהאוזן אז קל יותר לשמוע מיקרו פרטים מה שיותר קשה לשמוע עם רמקולים בחדר כשאתה יושב כמה מטרים
לגבי כל השאר, מיותר לגמרי אין או שום התגרות באף אחד אז אז אני אפילו לא אגיב לגבי זה.
מה שכן זה סוג של אד הומינם כי כל אחד אחר שהיה כותב את זה לא היה מקבל תגובה כזאת .
אגב כל "כינויי החיבה" שספגתי מאנשים נראים לי איכשהו טיפה יותר גרועים מדעה לגיטימית לחלוטין .
גם חצי מאוכלוסיית העולם בדיעה שהעולם טוב יותר ללא יהודים. אז... זה הופך את זה ללגיטימי?
(אין צורך שתענה לזה כמובן, לא בהקשר הפוליטי ולא בהקשר האודיו).

הלאה,
לא תצליח לגרור אותי לדיון ענייני נקודתי איתך כי אני לא שם. יש כאלו שכן, אני אישית לא.
הגבתי ואמרתי את שיש לי וזה התמקד בגישה ובסגנון שלך ולא במהות. שים לב(!) ואם צריך חזור ותקרא שוב במקום להיות קצר על ההדק.
אמפטיה ל-"כינויי חיבה" לא תקבל מאיש פה. וזה אך ורק בגללך, אז בוא שחרר את גישת המתקרבן.

היות וברור כשמש שאתה חייב לתת את המילה האחרונה, לך על זה. אני מיציתי בנקודה הזו.
רק שים לב, הטרלה או "גרירה מתחכמת להטרלה" ולו הכי קטנה ואני מתערב וחותך. שלא תגיד שלא ידעת.

בהצלחה.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,852
נקודות
113
שאגב חצי מהאודיופילים בעולם מסכימים איתה
מאיפה ה"נתון" הזה?

אפילו כאן פחות או יותר כולם מעדיפים רמקולים, וזה כולל את אלה שכן אוהבים אוזניות. יש כאלה שבכלל לא אוהבים אוזניות.

pruym

חבר משקיען
מעורבות
1,870
נקודות
113
אני גדלתי בתוך אוזניות, פטיפון עם רסיבר שכשתוקעים את הבננה של האוזניות הרמקולים לא עובדים ויכולתי לשמוע מה שבא לי בלי ביקורת של ההורים על הטעם ה״מוזר״ שלי במוזיקה. לדעתי החיבה שלי לרמקולים ניר פילד היא תוצאה בין היתר של ההרגל לשמוע מוזיקה לבד באוזניות. קשה לי מאוד להאמין שבפרמטרים אודיופילים אוזניות יכולות להוות אתגר למערכת טובה אבל בהמון פרמטרים אחרים אוזניות לוקחות בהליכה עם יד קשורה מאחורי הגב…
נתחיל בהכי פשוט שזה ספורט (אצלי בעיקר ריצה) הכי לא אודיופילי אבל לפעמים זו הדרך היחידה להגיע להישגים טובים, דפיקות בדלת מהשכנים בגלל ווליום גבוה, עמידה על צוק מעל הים בחוף השנהב (ססנדרה) עם ״קרוב״ של אהוד בנאי באוזניות, חוויה שאין שום קשר לאודיופילה אבל בחיים לא נהנתי ככה מהאלבום הזה או מעוד אלפי אלבומים לאורך השנים במקומות נידחים באפריקה.
בקיצור, לדעתי התחרות בין אוזניות לרמקולים היא לא אודיופילית היא במקומות לגמרי אחרים.

ilam

אוהב את התחום
מעורבות
114
נקודות
43
לא בהכרח של מה שיותר טוב
לדעתי אם משתמשים באוזניות באולפנים זה בגלל אילוצים הקשורים לסביבת עבודה רועשת ומגבלות מקום ומיקום. וכמובן משיקולים כספיים. רמקולים ממערכת איכותית יתנו רזולוציה מטורפת לא פחות מאוזניות ובנוסף באסים אמיתיים ותחושה שהכלים ממש פה לידך ובמהשאין באוזניות. ושמעתי אוזניות שעולות הרבה הרבה אלפים. אוזניות זה אולי סוג של מיקרוסקופ, אבל אין כמו טלסקופ. רק הם יכולים להביא את הכוכבים שמנגנים ושרים לבית.

נערך לאחרונה ב:

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,589
נקודות
113
זה אכן לא מאד מעניין ומשום כך השרשור הזה הוא בבסיסו, קצת מטומטם.

לגבי היקשים מסט אפ אחד לשני, אני לא רואה בזה הרבה ערך גם כן. זאת חוויה כ"כ שונה שפשוט קשה להשוות ביניהן.
מה אתה גילית, כשניסית להבין איך זה שונה עקרונית?

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,589
נקודות
113
לא בהכרח של מה שיותר טוב
כרגיל, בלבולי ביצים. לא הפוקאל אוטופיה שלי, קל וחומר סנהייזר 800, עם או בלי s, מתקרבות לרזולוציה שרמקול טוב יכול לתת.
באולפני הקלטות משתמשים באוזניות מסיבות שונות ומגוונות, שרובן לא רלוונטיות לשרשור. למשל, כדי להבין... איך המיקס נשמע באוזניות... או... לא להפריע לתהליכים אחרים שקורים באותו זמן, או... משיקולי תקציב, או סתם שיהיה רפרנס אחר למוניטורים.

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,589
נקודות
113
אני גדלתי בתוך אוזניות, פטיפון עם רסיבר שכשתוקעים את הבננה של האוזניות הרמקולים לא עובדים ויכולתי לשמוע מה שבא לי בלי ביקורת של ההורים על הטעם ה״מוזר״ שלי במוזיקה. לדעתי החיבה שלי לרמקולים ניר פילד היא תוצאה בין היתר של ההרגל לשמוע מוזיקה לבד באוזניות. קשה לי מאוד להאמין שבפרמטרים אודיופילים אוזניות יכולות להוות אתגר למערכת טובה אבל בהמון פרמטרים אחרים אוזניות לוקחות בהליכה עם יד קשורה מאחורי הגב…
נתחיל בהכי פשוט שזה ספורט (אצלי בעיקר ריצה) הכי לא אודיופילי אבל לפעמים זו הדרך היחידה להגיע להישגים טובים, דפיקות בדלת מהשכנים בגלל ווליום גבוה, עמידה על צוק מעל הים בחוף השנהב (ססנדרה) עם ״קרוב״ של אהוד בנאי באוזניות, חוויה שאין שום קשר לאודיופילה אבל בחיים לא נהנתי ככה מהאלבום הזה או מעוד אלפי אלבומים לאורך השנים במקומות נידחים באפריקה.
בקיצור, לדעתי התחרות בין אוזניות לרמקולים היא לא אודיופילית היא במקומות לגמרי אחרים.
עוד קשקשן... תגיד לי, מתי לאחרונה רצת? :) כפרה עלייך. מתגעגע.

רועי51

חבר משקיען
מעורבות
208
נקודות
43
אני שומע באוזניות ( STAX ) לא בגלל שכנים, גם לא בגלל שאני בסטודיו, גם לא בגלל אקוסטיקה מחורבנת. אני פשוט אוהב מה שאני שומע. ושמעתי מערכות פה ושם, חלקן מהליגה הזו הידועה כהיי אנד, מקבילה לחוויה הסונית שאני מקבל מהאוזניות עוד לא שמעתי במערכות "רגילות", אבל זה אני. מקבל בהחלט שיהיה מי שמסקנתו אחרת, מקבל אפילו שהוא צודק, אבל זה הוא.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור