מתי אפשר לדעת המערכת במצב פתור?

Dan-Cinemart

עוסק בתחום
מעורבות
1,133
נקודות
113
זה לא נכון כי כל הקלטה היא שונה וכל ז'אנר הוא שונה, ברגע שאין לך אפשרות לגעת, הקלטה פחות טובה או ז'אנר פחות מאיים לסט-אפ (אין סט-אפ שאוכל הכל) נשמעת ככה זה מבאס נכון אבל אתה סגור עם זה ומראש אתה יודע מה לשים ומה לא, ברגע שיש אפשרות לגעת ולשנות דברים, משהו לא נשמע טוב אתה מייד מנסה לתקן אותו, או ש אתה חי רק עם מוזיקה סגנון דיאנה קראל ג'אז ווקאל ואז אין לך את הבעיה הזאת, מאידך, תשים מייקל גקסון עם JBL L100 או קליפש לסקאלה אתה מחריש אוזנים עם זה.

אתה מקצין.
RC או טיפול פאסיבי לא מנסה לשפר הקלטות גרועות.
ואם הרמקול לא אוכל סוגי הקלטות טובות אך מזאנרים שונים - הבעיה היא ברמקול.
ממתי היי פידלטי אמור לגרום לכל ההקלטות להישמע טוב ?
זה סממן חזק ל LOW FIDELITY .
הקלטה רעה ? שמח שהמערכת חושפת את זה .

רן לוי

אוהב את התחום
מעורבות
289
נקודות
63
אני לא יודע ספציפית לגבי לינגדורף, אבל באופן כללי ההגדרות הן סטטיות, ולפחות לחלק מה-RC יש כמה וכמה presets.

יש כאן שני אספקטים נפרדים:
  1. פיצוי על העיוותים והבעיות שהחדר גורם לצליל המופק ע"י המערכת. זה משהו קבוע, שאינו תלוי במוזיקה, וזו בעצם הפונקציה הבסיסית של RC. המדידות והכיוונונים לצור זה נקראות "כיול".

2. התאמות לפי טעם המשתמש, שיכולות להיות תלויות בסוגי המוזיקה, במצב הרוח או בכל דבר אחר. זו כבר פונקציונליות שאינה קשורה ל-RC פרופר, אבל נתמכת ע"י חלק ממכשירי/תוכנות ה-RC, כי היא משתמשת ביכולות שממילא נדרשות עבור RC פרופר, כמו הדגשות והנחתות של תדרים מסויימים. ההגדרה של איזה תדרים להדגיש או להנחית מתוארת בד"כ ע"י גרף FR שהמשתמש יכול לשנות לפי רצונו, והגרף המתקבל נקרא target curve. אפשר להגדיר כמה target curves שונים בהתבסס על אותו כיול בסיסי.

נראה שאתה חוזר כל פעם לעניין הדברים שלא נגמרים. אז שוב, זה לא בהכרח כך, ממש לא.

יש כאלה שמשחקים בלי סוף, כמובן, אבל יש כאלה, כולל אותי אישית, שמסתפקים בכיול יחיד ו-preset אחד, שנשארים קבועים לאורך זמן. כיולים ומשחקים מתבצעים רק במקרים הבאים:
  1. השתנה משהו במערכת
  2. השתנה משהו בחדר
  3. יש גירסה חדשה של התוכנה או של ציוד המדידה
וזהו.
כמי שמשתמש כבר ארבע שנים בכיול אקוסטי אקטיבי המוטמע במעבדי צליל (פרוססורים) רב ערוציים אפרט את השימוש שלי.

המערכת היא מערכת סטריאו וקולנוע ביתי שבה חמישה ערוצים (שני רמקולים קדמיים, שני רמקולים אחוריים וסאב וופר). במוסיקה בסטריאו ובמוסיקה רב ערוצית (הופעות בדיוידי ובבלו ריי) אני משתמש במצב כיול/פריסט אחד מועדף שחותך את הסאב וופר ב-80 הרץ בכיול המצויין של דן נגר, למרות שדן נגר השאיר לי במערכת 4 פריסטים שונים למוסיקה - אני מעדיף בבירור רק אחד מהם. יש לי פריסט נוסף שגם בו הסאב וופר נחתך ב-80 הרץ (אול צ׳אנל סטריאו) למוסיקה (הופעות, קונצרטים ואופרות) ביו טיוב ש״מעתיק״ את האות הסטריאופוני ביו טיוב גם לרמקולים האחוריים.

לקולנוע ביתי בסרטי פעולה מתוך 4 פריסטים שונים שהשאיר לי דן נגר יש לי רק אחד מועדף, שחותך את הסאב וופר ב-60 הרץ ורק בו אני משתמש. כלומר מתוך שמונה פריסטים אני משתמש רק בשלושה. כאשר חברים ובני משפחה מגיעים לשמוע (ולראות קולנוע ביתי) אני משתעשע איתם כמה דקות בשמיניה ולאחר מכן רובם מעדיפים להיצמד לשלישיה המובילה.

נערך לאחרונה ב:

Juiced

חבר משקיען
מעורבות
345
נקודות
83
ההגדרה של איזה תדרים להדגיש או להנחית מתוארת בד"כ ע"י גרף FR שהמשתמש יכול לשנות לפי רצונו, והגרף המתקבל נקרא target curve. אפשר להגדיר כמה target curves שונים בהתבסס על אותו כיול בסיסי.
מה אפשר להבין מהגרף הזה?

Capture.PNG

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
מה אפשר להבין מהגרף הזה?

צפה בקובץ המצורף 62602
הבאת את הגרף הזה בהקשר של target curve, כלומר בהקשר של גרף שמשתמש הגדיר שכך הוא רוצה להאזין מעבר לתיקון בעיות החדר.

אני הייתי מבין מזה שהמשתמש הזה ממש מוזר, או שהוא לא מבין מה הוא עושה.

אבל אם הגרף הזה הוא תוצאה של מדידה, זה מראה על דיפ של 2.5dB סביב +100 הרץ. איך לטפל בו זו שאלה ל- @Dan-Cinemart

issi

אוהב את התחום
מעורבות
234
נקודות
43
מה אפשר להבין מהגרף הזה?

צפה בקובץ המצורף 62602
הגרף הזה מראה דיפ של 2.5 DB בסביבות 110 הרץ. הוא יחסית רחב כי הוא ניבנה כניראה מסיכום עם דיפ נוסף לכן יש את ה"גיבנת" בירידה והוא יחסית רחב פס.
הדיפ נוצר כניראה מהיתאבכות הורסת שנוצרת בחדר ולעתים רחוקות מסיבה אחרת.
ניתן לוודא זאת בקלות, השיטה היא להגביר את תחום התדרים האלה ידנית ב RC בעזרת פילטר פרמטרי ויכולים לקבל את אחת המתוצאות הבאות:
1. אם מדובר בהיתאבכות הורסת, ההגברה לא תעזור כי ככל שתגביר גם ההיתאבכות ההורסת תגדל ולא תהיה השפעה כימעט בכלל.
2. אם זה לא ניגרם מהיתאבכות הורסת, שרוב הסיכויים שלא, תצליח לתקן על ידי הגברת האזור בעזרת ה RC
2.5 DB זה יחסית מעט ביחס להאזנה של מוזיקה בעוצמה יש 75 DB ולא אמורה להשפיע הרבה.
אם אתה מוטרד מזה ניתן להוסיף סאב נוסף במיקום אחר בחדר, דן נגר יש לו הרבה ניסיון בזה ויכול לספק לך את השרות.
מיתנצל על הירידה לפרטים טכניים שאולי לא מובנים לכולם.
איסי

issi

אוהב את התחום
מעורבות
234
נקודות
43
התייאשת כי אתה מבלבל בין הסוף להתחלה:
  • אפשר להשוות בלחיצת כפתור בין המצב לפני ואחרי רק אם תוקנו בעיות בעזרת RC.
  • אבל אם אין בעיות, לא מתקנים אותן עם RC (ולא באף דרך אחרת).
  • אז כדי לגלות האם יש בעיות שמצדיקות טיפול, בעזרת RC או בדרך אחרת, בהרבה מקרים האוזניים אינן מספיקות, ולכן צריך להתחיל במדידה
הכוונה בהשוואה בלחיצת כפתור בRC הוא לעבור במהירות בין שני כיולים שונים (PRESETS , SETUPS, )
המוח מסוגל להבחין בשינוי אם הוא מתרחש מידית.
יש להיזהר, כי המוח תמיד מוטה להעדיף את העוצמה החזקה יותר שהיא לא תמיד הטובה יותר.
אם השינוי בין שני הכיולים משפיע על הווליום הכללי, יש לכיל את העוצמה כך שתהיה זהה לפני שמבצעים את ההשוואה בלחיצת כפתור.
כיול העוצמה של כל כיול יתבצע על ידי השמעת PINK NOISE ומדידה במד DB מדויק.
אנה תקפידו על כך שלא תגיעו למסקנות מוטעות

6733891

אוהב את התחום
מעורבות
4
נקודות
8
פתרון אקוסטי לחדר האזנה משפיע על איכות הסאונד בחדר .
לכן חשוב להתייעץ עם יועץ אקוסטי שייעץ על פתרונות אקוסטיים לחדר האזנה בתאם לטעם האישי מבחינת תדירויות הקול ושמע המועדפים (לדוגמה יותר בס מודגש בשילוב מיד בס או גבוהים מודגשים).

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
נראה שזה מדגים את האפשרויות של איקוולייזר פרמטרי, לא בהכרח משהו שמשתמש יבחר לעשות בשביל הכייף, לשמוע דווקא את הצלילים בסביבות 100 הרץ מודגשים.

עם זאת, אפשר להגדיר גרף כזה כדי לפצות על פיק הופכי לזה, אבל לפחות בטרינוב, שהוא ה-RC שאני מכיר (באופן מאוד מוגבל), הכיול האוטומטי יבצע את התיקון לפיק מסוג זה, ואין צורך שהמשתמש יגדיר target curve כזה. בטרינוב מגדירים target curve רק עבור שינויים שרוצים לעשות מעבר לכיול הבסיסי. לכן טענתי שזה מוזר על תקן target curve. ייתכן שב-RCs פרימיטיביים יותר, זו הדרך לעשות את הכיול הבסיסי.

נערך לאחרונה ב:

issi

אוהב את התחום
מעורבות
234
נקודות
43
תודה, הורדתי את החוברת למישתמש, מעניין שילבו DAC ו DSP בעל יכולות מוגבלות ב10000$.
כל מה שכתבתי בפוסט קודם רלוונטי אך ורק אם הוא תוצאה של מדידה בחדר האזנה.
איסי

Juiced

חבר משקיען
מעורבות
345
נקודות
83
תודה, הורדתי את החוברת למישתמש, מעניין שילבו DAC ו DSP בעל יכולות מוגבלות ב10000$.
כל מה שכתבתי בפוסט קודם רלוונטי אך ורק אם הוא תוצאה של מדידה בחדר האזנה.
איסי
גם סטרימר וגם מגבר אוזניות
אין שום דבר מוגבל ביכולות שלו.
ב dsp האלו גם משתמשים באולפני הקלטות..

ה RC עדיין בפיתוח
"
alternative setup scenario we will use the room measurement software of the Illusonic company. (In
development.)
"

issi

אוהב את התחום
מעורבות
234
נקודות
43
גם סטרימר וגם מגבר אוזניות
אין שום דבר מוגבל ביכולות שלו.
ב dsp האלו גם משתמשים באולפני הקלטות..

ה RC עדיין בפיתוח
"
alternative setup scenario we will use the room measurement software of the Illusonic company. (In
development.)
"
תודה על ההבהרה שה RC עדיין בפיתוח, נמתין לראות מוצר מוגמר עם כל היכולות.
החברה WEISS הגרמנית מייצרת ציוד אכותי לאולפנים ומוכרת לי.
איסי

YOSSI24

חבר משקיען
מעורבות
476
נקודות
83
כשמחפשים ונוברים ומחליפים ונוברים זה אף פעם לא ייגמר\ייפתר.
בור ללא תחתית.

לגרמנים הייתה מכונת הצפנה " אניגמה"
טורינג עמד בראש הצוות לפענח אותה, לצורך זה בנה מחשב ראשון בעולם,והצליח לפענח את אניגמה, וזה גרם למפנה חשוב במלחמה,
מערכת אודיו היא גם "אניגמה" בקנה מידה הרבה יותר צנוע, אבל יש דימיון במסע הפיתרון,
גם במערכת יש הרבה משתנים הרבה מאוד אפשריות חיבור רכיבים ליצור אינתגרציה ביניהם, מבחינה חשמלית טיפול אקוסטי של החלל,לדעת איזה סוג מעכת מנורות או טרנזיסטור,ורסייה של רמקול,קבילה מתאימה
גם מבחינת המחיר וזו משימה מורכבת, מהנדס טוב רואה את הבעיה,מהנדס לא טוב לא רואה,אני מאמין שמערכת צריכה להיות
הגיונית בעלות וחכמה בבנייתה, אפשר לחסך ברמקול ולהשקיע באלקטרוניקה,
מערכת בסלון זו בכייה לדורות.

issi

אוהב את התחום
מעורבות
234
נקודות
43
מערכת בסלון זו בכייה לדורות.
מסכים עם יוסי ולכן יש לי חדר האזנה יעודי
סלון או חדר האזנה יעודי יתרונות וחסרונות:
רוב האודיופילים משתמשים בסלון למערכת האודיופילית שהם.
הסלון הוא בדרך כלל החדר הגדול בבית ונראה הגיוני לשים שם את המערכת לקבלת אכות סאונד אכותית.
חדר האזנה יעודי הוא בדרך כלל בגודל חדר רגיל כ3.2 X 3.2 מטר ויש את הקונספט שאין אפשרות להתקין בו מערכת עם רמקולים גדולים ולא ניתן להגיע שם לסאונד איכותי. אני חולק על כך והצלחתי לקבל אכות סאונד טובה בחדר בגודל הזה.
יתרונות הסלון: חדר גדול ובזה ניגמרים היתרונות שלו
חסרונות: סובל מ בעית WAF (Wife Acceptances Factor) כלומר מקדם ההסכמה של האישה. לאישה חשוב יותר כיצד החדר ניראה מאשר אכות הסאונד.
בשלב הראשון היא תנסה למנוע ממך רמקולים גדולים ותיצרך להיתמקח על זה.
טיפול אקוסטי- מה הדברים המכוערים שאתה רוצה לתלות על הקירות לא מסכימה.
וילונות כבדים אקוסטים מכוער לא בא בחשבון
למה שטיח עבה על הריצפה, מי ינקה אותו כל שבוע, אתה?
תצמיד את הרמקולים לקיר אחרת הסלון לא ניראה טוב לא מסכימה עם המיקום שאתה רוצה.
כרגיל האשה מנצחת והתוצאה הסופית היא כאילו פשרה של 90% מה שהאישה רוצה ו 10% מה שאתה שואף לו.
תנסה לשמוע בסלון את הסימפוניה הרביעית של צייקובסקי או את ההופעה של משינה בווליום של אולם קונצרטים או הופעה חיה ותמצא את אשתך מכינה את הטיוטה לבקשת הגרושים.
כמו גנב תמתין להיזדמנות שהאשה והילדים לא בבית ואז תשמע כפי שאתה רוצה.
משפיל, לכן נפיתרון חדר האזנה יעודי אפילו קטן מטופל אקוסטית ועם RC
איסי

moshem74

חבר משקיען
מעורבות
509
נקודות
113
סלון זה יותר מ 50 החזרים, לפעמים גם הרבה יותר, וזו, "בחירה קלה"/ איזי ג'וב כמו שאומרים, רוב המערכות שנשמעות וואו בגלל ההחזרים, ברגע שמכניסים אותם בחדר ייעודי ומטופל, כך ששומעים רק את אותם האמיתי, מתגלה האמת שהם פח ואז צריך לבנות הכל מחדש שיתאים לחדר.
לא מכיר מישהו עם סטאפ וואו בסלון, שהתאים לחדר ייעודי, אלה אם הוא נבנה באותו החלל.
חומר למחשבה.

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
מסכים עם יוסי ולכן יש לי חדר האזנה יעודי
סלון או חדר האזנה יעודי יתרונות וחסרונות:
רוב האודיופילים משתמשים בסלון למערכת האודיופילית שהם.
הסלון הוא בדרך כלל החדר הגדול בבית ונראה הגיוני לשים שם את המערכת לקבלת אכות סאונד אכותית.
חדר האזנה יעודי הוא בדרך כלל בגודל חדר רגיל כ3.2 X 3.2 מטר ויש את הקונספט שאין אפשרות להתקין בו מערכת עם רמקולים גדולים ולא ניתן להגיע שם לסאונד איכותי. אני חולק על כך והצלחתי לקבל אכות סאונד טובה בחדר בגודל הזה.
יתרונות הסלון: חדר גדול ובזה ניגמרים היתרונות שלו
חסרונות: סובל מ בעית WAF (Wife Acceptances Factor) כלומר מקדם ההסכמה של האישה. לאישה חשוב יותר כיצד החדר ניראה מאשר אכות הסאונד.
בשלב הראשון היא תנסה למנוע ממך רמקולים גדולים ותיצרך להיתמקח על זה.
טיפול אקוסטי- מה הדברים המכוערים שאתה רוצה לתלות על הקירות לא מסכימה.
וילונות כבדים אקוסטים מכוער לא בא בחשבון
למה שטיח עבה על הריצפה, מי ינקה אותו כל שבוע, אתה?
תצמיד את הרמקולים לקיר אחרת הסלון לא ניראה טוב לא מסכימה עם המיקום שאתה רוצה.
כרגיל האשה מנצחת והתוצאה הסופית היא כאילו פשרה של 90% מה שהאישה רוצה ו 10% מה שאתה שואף לו.
תנסה לשמוע בסלון את הסימפוניה הרביעית של צייקובסקי או את ההופעה של משינה בווליום של אולם קונצרטים או הופעה חיה ותמצא את אשתך מכינה את הטיוטה לבקשת הגרושים.
כמו גנב תמתין להיזדמנות שהאשה והילדים לא בבית ואז תשמע כפי שאתה רוצה.
משפיל, לכן נפיתרון חדר האזנה יעודי אפילו קטן מטופל אקוסטית ועם RC
איסי
יש כאן מצד אחד הכללות מאוד גורפות, ומצד שני ירידה לפרטים מאוד ספציפיים, כמו חדר ריבועי 3.2 מ' ולא 3.1 על 4.3.

למזלי, לא החדר הייעודי שלי ולא אשתי תואמים את התיאור האיום הזה.

החדר אינו מלבני, הקיר הקדמי 4.7 והאחורי 5.0, והמרחק ביניהם כ-6.6. הוא היה במקור גדול יותר, אבל הבידוד האקוסטי מכל הצדדים כולל ברצפה והתקרה -- מה שקרא "חדר צף" -- הקטין אותו. בפנים אני עושה מה שאני רוצה, הרמקולים גדולים, מרוחקים מהקירות, וכך גם כורסת הישיבה. אין עזרים אקוסטיים על הקירות, כי הכל מכוסה בדיסקים, תקליטים וספרים.

אני יכול להאזין באיזה ווליום שאני רוצה בכל שעות היממה, כולל צ'ייקובסקי 4 בווליום של אולם קונצרטים, אבל את משינה אני עצמי לא רוצה לשמוע. העוזרת מנקה פעם בשבוע בלי לגעת במערכת, ושואבת את האבק מהשטיח העבה.

ואשתי מפרגנת לגמרי. פעם בשנה היא אומרת שחבל שהשטח שהואר לסלון (לא החדר הייעודי) לא גדול יותר ולא מואר יותר. אפשר להבין., אבל ממילא אנחנו לא מרבים לארח, כך שזה לא באמת משמעותי אפילו עבורה. הפשרה הלא בעיתית בכלל מבחינתי היא שיש לה את החופש לבחור איזה תמונות שהיא רוצה ואיזה עציצים שהיא רוצה ואיפה למקם אותם וכד'.

issi

אוהב את התחום
מעורבות
234
נקודות
43
יש כאן מצד אחד הכללות מאוד גורפות, ומצד שני ירידה לפרטים מאוד ספציפיים, כמו חדר ריבועי 3.2 מ' ולא 3.1 על 4.3.

למזלי, לא החדר הייעודי שלי ולא אשתי תואמים את התיאור האיום הזה.
חדר ריבועי 3.2X3.2 הוא חדר שינה טיפוסי בישראל.
אם מחליטים לא להשתמש בסלון להאזנה ולקחת חדר אחר בבית רוב הסיכויים שהוא יהיה בגודל הזה פלוס מינוס.
בהחלט אתה בר מזל בקשר לחדר היעודי שלך ואישתך וזה מצויין.
איסי

moshem74

חבר משקיען
מעורבות
509
נקודות
113
גודל החדר לא משנה, זה החלל בעצם, ברגע שהוא מטופל תחושת המרחב היא אבסולוטית אפשר לעצום עיניים ולדמיין שאתה באולם, וגם להרגיש כך בקלות. זאת גם הסיבה שרואים ציוד אודיופילי טירוף בחדרים קטנים שגורם לך לתהות, למה צריך פאוורים אימתניים ורמקולים של 2 מטר בחדר של 4 על 4 16 מ"ר ...

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
חדר ריבועי 3.2X3.2 הוא חדר שינה טיפוסי בישראל.
אם מחליטים לא להשתמש בסלון להאזנה ולקחת חדר אחר בבית רוב הסיכויים שהוא יהיה בגודל הזה פלוס מינוס.
בהחלט אתה בר מזל בקשר לחדר היעודי שלך ואישתך וזה מצויין.
איסי
באף דירה שגרתי בה, ועברתי כמה וכמה מאז הצבא ועד עכשיו, כולם בישראל, לא היה לי אף פעם חדר "טיפוסי" בגודל הזה.

אז אולי זה לא כל כך טיפוסי?

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור