ביקור בלה סקאלה, הרהורי אודיו שאחרי

יעקב ח

חבר משקיען
מעורבות
173
נקודות
63
אני לא רואה מגבלה תיאורטית שתמנע שיחזור מלא של הצליל ששומעים בקתדרלה.
האם אתה רואה מיגבלה אמיתית כזו?
כלומר מעבר למנטרה שכולם מדקלמים כמובנת-מאליה שעם מערכת אי אפשר יהיה לעולם לשחזר צליל של תזמורת / מקהלה / קתדרלה / השלם את החסר...
אז אתה אומר בעצם שאצלך בבית אתה שומע את כל החוויה והסאונד שיש בקתדרלה?
ואפילו יותר טוב?
אשרייך

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,909
נקודות
113
אז אתה אומר בעצם שאצלך בבית אתה שומע את כל החוויה והסאונד שיש בקתדרלה?
ואפילו יותר טוב?
אשרייך
קראתי היטב את מה שכתבתי, ולא ראיתי שכתבתי שם ש"אצלי בבית אני שומע את כל החוויה והסאונד שיש בקתדרלה".

כן כתבתי ש"אני לא רואה מגבלה תיאורטית שתמנע שיחזור מלא של הצליל ששומעים בקתדרלה", והוספתי "לעולם זה הרבה זמן...", מה שאומר שזה אולי לא קורה עדיין, אבל יתכן שכן יקרה לפני "לעולם".

אני לא אוהב שמכניסים לי מילים לפה ואז מתייחסים לתוכן שהכניסו כאל שטות שמייחסים אותה אלי.

יעקב ח

חבר משקיען
מעורבות
173
נקודות
63
ולא ראיתי שכתבתי שם ש"אצלי בבית אני שומע את כל החוויה והסאונד שיש בקתדרלה"
לא כתבת, נכון.
אבל מקריאת כל השירשור ניתן להבין שמעבר להעדפות שלך מטעמי נוחות לשמוע בבית
הסאונד אצלך טוב יותר.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,909
נקודות
113
לא כתבת, נכון.
אבל מקריאת כל השירשור ניתן להבין שמעבר להעדפות שלך מטעמי נוחות לשמוע בבית
הסאונד אצלך טוב יותר.
אבל לא בגלל שזה שיחזור מדויק במיוחד של צליל "חי", אלא אני מעדיף את הסאונד של הקלטות מהסוג שהוא לטעמי על פני מה ששמעתי בקונצרטים.
בהקלטות שאני מגדיר כ"טובות" מבחינתי -- לאו דווקא כאלה שבכלל מנסות לחקות אולם קונצרטים -- אני שומע הרבה יותר פרטים מאשר בלייב. לא רק רעשים שחלק מהאודיופילים אוהבים -- חריקות, נשימות, הפיכת דפים וכד' -- אלא בעיקר יותר קווים מוזיקליים -- יותר מוזיקה!
כלומר זה משהו שונה לגמרי מאשר "אצלך בבית אתה שומע את כל החוויה והסאונד שיש בקתדרלה".

לא, אני שומע הקלטות -- שבפירוש אינן לגמרי דומות לצליל החי -- שאני מעדיף לשמוע אותן מאשר לשמוע את הצליל החי. אפילו יכול להיות שאם הצליל הייה זהה לחי הייתי אוהב אותו פחות, כי את הצליל שאני מקבל אני מעדיף על החי :)

Dan-Cinemart

עוסק בתחום
מעורבות
1,133
נקודות
113
לא כל כך מבין את מהות הויכוח עם עמיר .אולי אין בעצם מהות ?

תקח את ה״צליל החי״ של אולם מספר 1 ולעולם לא תצליח לשכפל אותו לאולם מספר 2 .

כנל לגבי מספרי כסאות באותו אולם .

כנל לגבי המערכת של עמיר בבית אחר מזה של עמיר או באותו חדר בביתו של עמיר.

נדמה שטוב = כמו כסא x באולם x .

לכל מקום הקסם / מגרעות שלו . השוואה מיותרת .
וזה עוד מבלי להכניס את אפקט החוויה הנפשית / אישית של הסביבה / אנשים / הכנות / לבוש וכו .

ilam

אוהב את התחום
מעורבות
122
נקודות
43
אז אפשר להקליט עם כמה מיקרופונים שמופנים לכל הכיוונים -- ולהשמיע מכל כיוון את מה שהוקלט באותו יחס עוצמה -- יש את הטכנולוגיה לזה כבר כיום -- מה שנקרא multichannel -- יש אפילו אפשרות לערוצי גובה וריצפה.

אל תבלבל בין שיחזור הצליל -- מה שמגיע לאוזן -- לבין החווייה -- שכוללת גם את עצם השהות במרחב אחר מאשר בבית, וכאשר יש תיאום בין מה שרואים לבין מה ששומעים.

אני לא רואה מגבלה תיאורטית שתמנע שיחזור מלא של הצליל ששומעים בקתדרלה.
האם אתה רואה מיגבלה אמיתית כזו?
כלומר מעבר למנטרה שכולם מדקלמים כמובנת-מאליה שעם מערכת אי אפשר יהיה לעולם לשחזר צליל של תזמורת / מקהלה / קתדרלה / השלם את החסר...

לעולם זה הרבה זמן...
אולי תיאורטית זה אפשרי אבל יש לי ספק רב אם ציוד ההקלטה וההשמעה מספיק טובים למשימה. איך תדע אם ההקלטה אכן נאמנה למקור? עם ציוד הקלטה נוסף? לא ברור גם כיצד זוג רמקולים בחזית יתן את כל הרפרטואר של מקורות הסאונד והכיווניות שלהם כשהסאונד יוצא באופן נקודתי משניהם תוכל להסביר יותר?

Dan-Cinemart

עוסק בתחום
מעורבות
1,133
נקודות
113
אולי תיאורטית זה אפשרי אבל יש לי ספק רב אם ציוד ההקלטה וההשמעה מספיק טובים למשימה. איך תדע אם ההקלטה אכן נאמנה למקור? עם ציוד הקלטה נוסף? לא ברור גם כיצד זוג רמקולים בחזית יתן את כל הרפרטואר של מקורות הסאונד והכיווניות שלהם כשהסאונד יוצא באופן נקודתי משניהם תוכל להסביר יותר?
איזה מקור ?

של השורות הראשונות או יותר למעלה ?

גם בסלון ממוצע - זזת חצי מטר - הסאונד שונה .

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,909
נקודות
113
קודם כל, אנחנו מדברים על העתיד, לא בהכרח על עכשיו.

שנית, לא תדע עד כמה ההקלטה ותוצאות השמעתה דומות למקור, אבל זה פועל בשני הכיוונים. גם לא תדע שמה שאתה שומע בביית אינו מספיק קרוב למה ששומעים בקתדרלה שבה בוצעה ההקלטה (וגם צריך להגדיר מה מספיק קרוב).

כשמדובר על multichannel, מדובר על ריבוי רמקולים, כשהבסיס כיום הוא 5 (+סאבוופר, אם קיים): שמאל ימין קדמיים, שמאל/ימין אחוריים, וסנטר באמצע בין שני הקדמיים.
Index.png

אבל יש גם קונפיגוראציות של 7 או 9 או 13 ויותר, כשחלק מהרמקולים תלויים בגובה (על הקירות/תקרה) וחלק על הרצפה כך שהצליל מגיע מלמטה.

כיום יש בעייה של התערבות החדר, שייתכן שתיפתר בעתיד, אבל החדר מתערב לא רק עבור מה שמוקלט בקתדרלה, אלא גם עבור כל הקלטה שהיא, כך שזה לא ספציפי לקתדרלות, וכשבאים להגדיר מה מספיק קרוב, יש בשלב זה להתחשב בחדר.

בתלות בהגדרה של מה מספיק טוב, יתכן שאפשר להקליט ולהשמיע כבר היום גם הקלטות שנעשות בקתדרלה, כך שהצליל שמגיע לאוזני המאזין יהיה מספיק קרוב לצליל שהיה שומע בקתדרלה, במידה דומה לזו שהוא נחשב כמספיק טוב עבור הקלטות בחללים קטנים יותר.

נערך לאחרונה ב:

issi

אוהב את התחום
מעורבות
234
נקודות
43
  1. אני יכול לשלוט על הווליום שמתאים לי. בהרבה אולמות הייתי מעדיף שיהיה קצת יותר ווליום, בעיקר בקטעים שקטים, ואני יכול להפציץ בקטעים החזקים הרבה יותר מבלייב.
מסכים בהחלט

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור