BI-AMP TRI AMP לעומת זוג מונו בלוקים

• פותח הנושא issi
  • פורסם בתאריך

issi

אוהב את התחום
מעורבות
234
נקודות
43
המערכת שלי היא BI AMP ואני שוקל להוסיף מגבר לקבלת TRI AMP, הרמקולים שלי מאפשרים TRI AMP
משום מה ניראה לי שמונובלוקים הם היום האופנה, כך גם ראיתי החודש בתערוכה במינכן.​
לדעתי BI ן TRI הגברה היא עדיפה על מונובלוקים.
אשמח לשמוע את דעת וניסיון החברים בפורום.
CHATGPT נישאל והתשובה בהמשך הפוסט, לא היה לי סבלנות לתרגם
Comparing bi-amping and tri-amping to monoblock amplification involves considering the trade-offs and benefits each approach:​
  1. Precision and Control:Bi & Tri-amping offers greater precision and control over the audio signal compared to monoblock amplification. With two or three separate amplifiers dedicated to different frequency ranges, each speaker driver receives a more tailored and optimized signal. This can result in improved clarity, accuracy, and detail in sound reproduction, especially in high-fidelity audio systems.​
  2. Channel Separation: Monoblock amplification provides channel separation, with each speaker channel having its own dedicated amplifier. This can potentially result in cleaner power delivery and reduced crosstalk between channels. However, Bi & tri-amping still offers significant channel separation, especially when compared to traditional single-amplifier setups.​
  3. Complexity and Cost: Bi &Tri-amping requires more amplifiers and careful calibration compared to monoblock amplification. This can increase the complexity and cost of the audio system setup, as you'll need additional amplifiers and possibly more sophisticated crossover networks. Monoblock amplification, on the other hand, is relatively straightforward in terms of setup and equipment requirements.​
  4. Flexibility: Bi & Tri-amping offers greater flexibility in fine-tuning the sound characteristics of your audio system. With separate amplifiers for bass, midrange, and treble frequencies, you have more control over the balance and tonal characteristics of the sound. Monoblock amplification, while offering excellent channel separation, may not provide the same level of flexibility in adjusting individual frequency ranges.​
Ultimately, the choice between tri-amping and monoblock amplification depends on your specific audio system requirements, budget, and preferences for sound quality and control. Bi & Tri-amping may be preferred in high-fidelity audio systems where precision and detail are critical, while monoblock amplification may be more suitable for simpler setups where channel separation is paramount.​

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
לא הבנתי -- כנראה ש-ChatGPT בלבל אותך.

כל מגבר כוח שיש בו יותר מערוץ אחד (למשל סטריאו שזה שני ערוצים) ניתן להחליף במונובלוק (=מגבר כוח מונו) אחד לכל ערוץ.

יש לזה יתרונות וחסרונות, אבל לא נראה לי שזה פקטור בהחלטה שלך לגבי tri-amoing: בכל מקרה, אם אתה רוצה להוסיף, כדאי שתוסיף מגבר זהה לאלה שיש לך (שאני מקווה שהם זהים).

לא ברור לי למה בכלל אתה עוסק בריבוי מגברים. נראה לי שבאותו תקציב כדאי לעבור לעבודה עם מגבר סטריאו אחד טוב (או זוג מונובלוקים) במקום השניים/שלושה, ו/או לקנות רמקולים טובים יותר.

אם לא בא לך להתעסק במכירת כבלי הרמקולים העודפים, אתה יכול להשתמש בהם ב-bi-wiring.

נראה לי שכך תקבל תוצאה עדיפה באופן שמיע יותר.

נ.ב., אתה יכול לשאול את ChatGPT בעברית, או לבקש ממנו לתרגם את תשובתו לעברית.

issi

אוהב את התחום
מעורבות
234
נקודות
43
המגברים כמובן זהים

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
  1. בעצם על סמך מה אתה אומר שריבוי מגברים עדיף על מגבר סטריאו בודד או זוג מונובלוקים באותה עלות? יש לזכור שהעלות כוללת גם את הכבילה -- גם כבל חשמל וגם זוג אינטרקונקטים וגם זוג כבלי רמקולים לכל מגבר נוסף -- ואולי גם מפצל חשמל כדי לחבר את המכשירים הנוספים, ויש את עלות הפיצול שמוזכר בשאלה הבאה.

2. בריבוי מגברים אתה צריך לפצל את האות ביציאה מה-pre, שאלה איך אתה עושה זאת בלי להפסיד איכות.

3. אפילו מגברים זהים לכאורה אינם באמת זהים, וכך אתה מקבל אי-דיוקים שאינם קיימים בשימוש ממקור בודד. זה עלול להיות בולט יותר אם אתה לא קונה את כל המגברים מאותו batch של ייצור. אם עובר זמן, ייתכנו הבדלים למשל אם היצרן יחליף ספק של רכיבים אלקטרוניים, וייתכנו אפילו שינוים של ממש בתכנון, כמו למשל תיקון bugs שלא מספרים עליהם כי את אף אחד זה לא מעניין, אבל אצלך זה ממש יכול לפגוע בצליל.

shushu

חבר משקיען
מעורבות
832
נקודות
113
אם בביאמפ עסקינן הייתי הולך על מגבר בודד שיש לו יציאות a+b לשני זוגות רמקולים, באופן שהמגבר לא מייצר דילי בין היציאות (bi wire)

מצב זה עדיף על שימוש במצב bridge במגברים שמעלה את העכבה המינימלית שהמגבר מסוגל להתמודד איתה (תשאלו את @שניצל על העניין הזה)

דבר נוסף, יכול להיות ששימוש ב rc מתקדם כדוגמת דיראק פותר את העניין כי הוא משחק עם הפאזות כתלות במדידות. במצב כזה כנראה הוא יתקן את הבדלי הטיימינג שעלולים להתרחש עקב ריבוי מגברים.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
אם בביאמפ עסקינן הייתי הולך על מגבר בודד שיש לו יציאות a+b לשני זוגות רמקולים, באופן שהמגבר לא מייצר דילי בין היציאות (bi wire)

דבר נוסף, יכול להיות ששימוש ב rc מתקדם כדוגמת דיראק פותר את העניין כי הוא משחק עם הפאזות כתלות במדידות. במצב כזה כנראה הוא יתקן את הבדלי הטיימינג שעלולים להתרחש עקב ריבוי מגברים.
שאלה למה בכלל לעסוק ב-multiple-amping, במיוחד עם מגברים זהים-לכאורה.

סיבה אחת שאני יכול לחשוב עליה היא מגבר טרנזיסטורי לבאס ומנורתי למיד ולגבוהים, ושם RC שמטפל בבעיות טיימינג יכול לעזור. יש מכשירי RC (כמו טרינוב) עם ריבוי יציאות ועם bass management, מה שפותר את בעיית הפיצול וגם מאפשר להזין לכל מגבר את תחום התדרים לטפל בו, בלי להסתמך על הקרוסאובר הפנימי של הרמקול, שבכלל עדיף לעקוף אותו.

נערך לאחרונה ב:

shushu

חבר משקיען
מעורבות
832
נקודות
113
עוד סיבה שיכול לחשוב עליה היא שכל מגבר רואה רק את החלק של הקרוס השייך אל הדרייברים שהוא דוחף, וכמובן דורש פחות זרם לדחוף כמות קטנה יותר של דרייברים, פחות זרם חוזר מהדרייבר לכוון המגבר, נדרש דאמפינג נמוך יותר, בגדול פחות עומס על המגברים.

במידה והקרוס של הרמקול חיצוני, ניתן להחליף אותו בקרוס דיגיטלי (אין לי מושג אם מדוייק יותר) ולעבוד עם מגבר לטווח תדרים ספציפי, או אפילו למקם את הקרוס לפני המגבר, וליצור בתכלס רמקול אקטיבי. אבל זה כבר נושא אחר..

shushu

חבר משקיען
מעורבות
832
נקודות
113
כתבנו דומה, לא התכוונתי לחזור על מה שכתבת... קצת דיסלקט לא קורא בעיון כל מילה ;)

• Like
Reactions: AK1

issi

אוהב את התחום
מעורבות
234
נקודות
43
המגברים שאני מישתמש הם ROKSAN CASPIAN POWER שמיועדים לשירשור ל BI AMP ו TRI AMP. לכל מגבר יש גם כניסות וגם יציאות למגבר נוסף למימוש ריבוי מגברים.
העכבת IMPEDANCE שרואה כל מגבר היא רק של CROSSOVER הספציפי של טוויטר, או מיד או וופר וזה משפר, אני יכול להגיד את זה מניסיוני.
לא ניכנס כאן שיקול כספי כי מונו בלוק איכותי יותר יקר כנראה.
אין בינתיים תגובה ממשהו שהתנסה בכך עבר לריבוי מגברים וחווה את השיפור, רק דעות.
ברור שמי שישם מונו בלוקים והשקיע בכך הרבה כסף דעתו תהיה שזה עדיף, וזה בסדר מבחינתי.

RB68

חבר משקיען
מעורבות
585
נקודות
93
המגברים שאני מישתמש הם ROKSAN CASPIAN POWER שמיועדים לשירשור ל BI AMP ו TRI AMP. לכל מגבר יש גם כניסות וגם יציאות למגבר נוסף למימוש ריבוי מגברים.
העכבת IMPEDANCE שרואה כל מגבר היא רק של CROSSOVER הספציפי של טוויטר, או מיד או וופר וזה משפר, אני יכול להגיד את זה מניסיוני.
ברור שמי שישם מונו בלוקים והשקיע בכך הרבה כסף דעתו תהיה שזה עדיף, וזה בסדר מבחינתי.
איסי, אתה לא מדבר על tri-amping אקטיבי (מקור => קרוס אקטיבי => מגברים) נכון?

issi

אוהב את התחום
מעורבות
234
נקודות
43
בהחלט לא אקטיבי כפי שנעשה במערכות הגברה מיקצועיות.
לבהרינגר יש מכשיר שהוא CROSS OVER דיגיטלי DCX2496 שניתן לממש לניהול רמקולים והכל דיגיטלי.
.זה דורש גם את פתיחת קופסת הרמקולים, הוצאת ה CROSS OVER של כל דריוור וחיבור ישיר לדריוורים.
אין לי רצון לפתוח את הרמקולים ואני מרוצה מאוד מהתוצאה עד עכשיו ושוקל עוד שיפור ל TRIAMP.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
אולי התוצאה אצלך טוב יותר עם שני מגברים מאשר אחד, אבל לא השווית שני מגברים + כבילה לעומת מגבר סטריאו בודד (או זוג מונובלוקים) טוב/ים יותר + כבילה במחירים דומים.

מצג אחד, אתה מציג את עצמך כאדם טכני.
מצד שני, אתה לא מתייחס בכלל לשאלות טכניות שנשאלת, ומבטל דעות מנומקות בנימוקים פסיכולוגיים.

אבל התחליף לריבוי מגברים אינו בהכרח מונובלוקים -- לא ברור לי למה אתה תקוע על עניין המונובלוקים. אפשר מגבר סטריאו אחד במקום זוג מונובלוקים. מונובלוקים לא תמיד יותר טובים מסטריאו, במיוחד כשמדובר ביצרנים שונים, ולא צריך להיות משהו אקסקלוסיבי ממועדון מיליון הדולר. סטריאו כמעט תמיד עדיף מבחינת עלות/תועלת, אז בוא נוציא מונובלוקים בכלל מהדיון.

מדובר ב-(א) ריבוי מגברי סטריאו + הכבילה הנדרשת, לעומת (ב) מגבר סטריאו יחיד טוב יותר + הכבילה הנדרשת (ו/או שיפור הרמקולים), בעלות כוללת דומה.

אשמח אם תוכל בבקשה להתייחס לשאלות הטכניות:

1. על סמך מה אתה אומר שריבוי מגברי סטריאו עדיף על מגבר סטריאו בודד (ו/או שיפור הרמקולים) בעלות דומה?

יש לציין שאם משתמשים בכבילה במחירים לא זניחים, כל הסכומים המשמשים לכבילה נוספת (כבל חשמל + זוג אינטרקונקטים + זוג כבלי רמקול עבור כל מגבר) יכולים לשמש לשיפור המגבר (ו/או הרמקולים).

2. הבנתי את עניין השרשור כתחליף לפיצול, אבל תמיד מעבר דרך מכשיר נוסף וכבילה נוספת גורמים לירידה באיכות ולתוספת רעשים -- זה לא יכול לשפר, רק לדרדר-- מה שלא קיים בשימוש במכשיר יחיד.

3. אפילו מגברים זהים לכאורה אינם באמת זהים, וכך אתה מקבל אי-דיוקים שאינם קיימים בשימוש במקור בודד. זה עלול להיות בולט יותר כשאתה לא קונה את כל המגברים מאותו batch של ייצור. אם עובר זמן, ייתכנו הבדלים למשל אם היצרן יחליף ספק של רכיבים אלקטרוניים, כמו קבלים שמשנים את הצליל, וייתכנו אפילו שינוים של ממש בתכנון, כמו למשל תיקון bugs שלא מספרים עליהם כי את אף אחד זה לא מעניין, וגם מידת התיישנות שונה של המכשירים מגדילה את ההבדלים ביניהם, אבל אצלך כל אחד מאלה ממש יכול לפגום בתוצאה. אז למה להיכנס לזה?

issi

אוהב את התחום
מעורבות
234
נקודות
43
הפוסט שכתבתי מיועד לחברים שעברו ממגבר בודד לריבוי מגברים ולקבל את תגובה על ניסיונם.
תגובה ממי שלא התנסה בזה היא רק הבעת דעה ולא תורמת.
HIFI CHOICE לפני מספר שנים המליץ ובדק ROKSAN CASPIAN ב BIAMP ו TRIAMP ואני בהחלט הלכתי עם המלצה זאת.
לצערי החוברת כבר לא ברשותי.
שבוע טוב,
איסי

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
הפוסט שכתבתי מיועד לחברים שעברו ממגבר בודד לריבוי מגברים ולקבל את תגובה על ניסיונם.
תגובה ממי שלא התנסה בזה היא רק הבעת דעה ולא תורמת.
HIFI CHOICE לפני מספר שנים המליץ ובדק ROKSAN CASPIAN ב BIAMP ו TRIAMP ואני בהחלט הלכתי עם המלצה זאת.
לצערי החוברת כבר לא ברשותי.
שבוע טוב,
איסי
ראשית, בפירוש ביקשת דעה -- זה מה שאתה עצמך כתבת:
אשמח לשמוע את דעת וניסיון החברים בפורום.
וגם ה"ניסיון" הוא דעה, ודעות כאלה עלולות להיות מטעות, גם בגלל שהרכיבים שונים, גם בגלל שהטעמים שונים, וגם בגלל שמדובר בהוספת מגבר שלישי, שזה נדיר שתמצא. אולי יגיבו כאלה שהוסיפו מגבר שני.

שנית, לפחות מה שאני כתבתי, היו שאלות ושיקולים טכניים, שאולי מעלים נקודות משמעותיות יותר להחלטה מאשר מה שקרה למישהו כשהוא הוסיף מגבר מסוג אחר בחיבור אחר וכן/לא אהב את התוצאה בתלות בכל הרכיבים האחרים ובטעמו האישי וכו'.

אולי לחשוב על הנקודות האלה במקום להדוף אותן על הסף יתרום לך יותר מאיזה מאמר עם פן שיווקי מלפני שנים שלא בטוח האם ולמה הם השוו שם, ולתת לזיכרון ולכותבים שם לעשות את החשיבה במקומך.

עוד יש לציין שהשפעת ההפרדה בהגברה בין הטוויטר לבין המיד והוופר, שכנראה זה מה שאתה מתכנן עכשיו, תהיה כנראה קטנה באופן משמעותי מההפרדה הקודמת, בין הוופר לבין המיד+טוויטר (שזה בתקווה מה שעשית במקור). כלומר, התפוקה השולית הפוחתת בולטת כאן.

נראה שאתה תקוע בהתלבטות לא רלוונטית בענייני מונובלוקים איכותיים וזוהרים מתערוכת מינכן, ואומר -- ללא שום סיבה נראית לעיין -- שעוד מגברון של 85 או 125 ואט בכמה אלפי שקלים עדיף על מפלצות בעשרות אלפי דולרים -- ממש כמו במשל הענבים החמוצים.

אבל אתה זה שמחליט מה תורם לך ומה לא.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
מילא שאין לך שום דבר ענייני לומר על הטיעונים והתהיות הטכניים שהעליתי.

מילא שבמקום לשקול אם אולי יש אפשרות להיתרם מהם -- מעבר לדעה או ניסיון של מישהו שחיבר עוד מגבר למערכת לא דומה וקיבל מה שקיבל לפי איך שהדברים נראים לו לפי טעמו -- בחרת להדוף אותם על הסף.

מילא שאתה מעדיף להסתמך על איזושהי ביקורת עם פן שיווקי בחוברת ישנה, שאי אפשר למצוא אותה ב-online, ושלא בטוח שעשו שם השוואות רציניות בין ריבוי מגברים לאלטרנטיבות, במקום להסתמך על החשיבה שלך.

אבל זה שבחרת, כמו רעך @Tuta בנשק של הפחדנים -- לעשות dislike ללא תוכן, סתם כהבעת שנאה -- גם בפוסטים שאינם קשורים אליכם, זה כבר באמת פתטי.

לא מפריע לי שתצבעו הכל באדום -- זה מראה עליכם יותר מאשר כל דבר אחר. אין לי צורך לגנות את זה חזק יותר, אז אני רק מזכיר את זה. תמשיכו חופשי.

Dan-Cinemart

עוסק בתחום
מעורבות
1,133
נקודות
113
איסי יקר ,

הדרך הכי נכונה טכנית ל ״ סאונד המושלם ״ הוא רמקול אקטיבי עם מספר מגברים ו dsp לכל קבוצת דרייברים .

אין דרך אחת נכונה להגברת רמקול פאסיבי כי הוא פשרה מיסודו . זאת האמת הפשוטה .

ההבדלים שאתה שומע קשורים יותר להתאמות מקריות בהדגמה או טעם אישי וכך יש להתייחס אליהן .

בהצלחה

issi

אוהב את התחום
מעורבות
234
נקודות
43

מילא שבמקום לשקול אם אולי יש אפשרות להיתרם מהם -- מעבר לדעה או ניסיון של מישהו שחיבר עוד מגבר למערכת לא דומה וקיבל מה שקיבל לפי איך שהדברים נראים לו לפי טעמו -- בחרת להדוף אותם על הסף.

מילא שאתה מעדיף להסתמך על איזושהי ביקורת עם פן שיווקי בחוברת ישנה, שאי אפשר למצוא אותה ב-online, ושלא בטוח שעשו שם השוואות רציניות בין ריבוי מגברים לאלטרנטיבות, במקום להסתמך על החשיבה שלך.

אבל זה שבחרת, כמו רעך @Tuta בנשק של הפחדנים -- לעשות dislike ללא תוכן, סתם כהבעת שנאה -- גם בפוסטים שאינם קשורים אליכם, זה כבר באמת פתטי.

לא מפריע לי שתצבעו הכל באדום -- זה מראה עליכם יותר מאשר כל דבר אחר. אין לי צורך לגנות את זה חזק יותר, אז אני רק מזכיר את זה. תמשיכו חופשי.
מבחינתי DISLIKE מביע חוסר הסכמה לתוכן שאתה כתבת ולסגנון הכתיבה.
אם תבדוק בעבר קיבלת גם LIKES ממני.
שבוע טוב, הרבה בריאות,
איסי

issi

אוהב את התחום
מעורבות
234
נקודות
43
איסי יקר ,

הדרך הכי נכונה טכנית ל ״ סאונד המושלם ״ הוא רמקול אקטיבי עם מספר מגברים ו dsp לכל קבוצת דרייברים .

אין דרך אחת נכונה להגברת רמקול פאסיבי כי הוא פשרה מיסודו . זאת האמת הפשוטה .

ההבדלים שאתה שומע קשורים יותר להתאמות מקריות בהדגמה או טעם אישי וכך יש להתייחס אליהן .

בהצלחה
היי דן,
MONITOR AUDIO קנו את חברת ROKSAN ובהחלט יש התאמה.
כל מערכת וחדר בסיכומו של דבר הם פשרה, כמו כל דבר בחיים.
גם מקום הישיבה בקונצרט.
בהצלחה לכולנו

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
מבחינתי DISLIKE מביע חוסר הסכמה לתוכן שאתה כתבת ולסגנון הכתיבה.
אם תבדוק בעבר קיבלת גם LIKES ממני.
זה בדיוק העניין, שבמקום לומר ישירות מה לא נראה לך בתוכן ו/או בסגנון הכתיבה, אתה רק מסמן. בעיני זו פחדנות.

אני לא זקוק ללייקים ממך, ובזה נסיים, כי כל העניין כבר קיבל יותר תשומת לב משהוא שווה.

Tuta

אוהב את התחום
מעורבות
82
נקודות
28

זאת אינה שנאה אלא הבעה של סלידה מהסגנון שלך. איו לי כוח להתמודד עם אורך התגובות שלך. נראה שלסמן DISLIKE עובד מספיק טוב

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור