בעיית אקוסטיקה חמורה

• פותח הנושא EliA
  • פורסם בתאריך

EliA

חבר אתר
מעורבות
9
נקודות
8
הי,
כבר תקופה מאז שנעשו כל מיני שינויים, והיה נדמה לי שהמערכת נשמעת בינוני מינוס מינוס.
מחייבת עוצמות גבוהות, מעייפת. ברמה שבת הזוג שלי ממש לא מוכנה להקשיב לה, וגם אני מוצא את עצמי מבלה פחות ופחות זמן בהאזנה.
היות שאני אודיופיל חובבן ממש, אז שאר החיים הסיטו את תשומת הלב שלי מהבעיה. תוסיפו לזה את חוסר הבטחון (חובבן, אמרתי כבר) והקול שאומר – זאת מערכת איכותית ויקרה, כנראה שאני לא שומע/לא מבין.
אבל דלקת ראות קלה שהשביתה אותי בבית לכמה ימים (בשקט, בלי אף אחד בבית, ובלי עבודה) יחד עם הפוסט המעולה והמלמד של ronengolanpt (ותודה גם לכל המגיבים שתרמו המון) השאירה לי זמן לבדיקה אקוסטית.
להבדיל מרונן לי לא היה מיקרופון ייעודי למדידות (חובבן, כבר אמרתי?), אבל לפי האפליקציה התוצאות עם המיקרופון של האיפון צריכות להיות לא רעות. ואני בעיקר רציתי לקבל מושג רציני האם יש לי בעיה בחלל החדר.
ראיתי את התוצאות וחשכו עיני. לא פלא שהמערכת לא מהנה להאזנה. את רב המוזיקה לא שומעים...
WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.18.05.jpeg

איך מגיעים לתוצאה כ"כ גרועה???
לתוצאה כזאת לא כ"כ חשוב מהם מרכיבי המערכת כי שום דבר הגיוני לא אמור להשמע ככה, אבל כדי לייתר את השאלות: סטרימר/מגבר משולב Hegel H95 + רמקולים Piega Premium 701.
  • שינויי מיקום של הרמקולים (הרחקה מהקיר, מהפינה וכד') לא משנים משמעותית את הגרף.
  • המערכת עומדת בסלון סטנדרטי למדי. מלבני, 4x8 מ, המערכת על הקיר הארוך, קרובה לאחת הפינות. לידה וויטרינת זכוכית.
זאת נראית לי תוצאה ככ חריגה שאני מתחיל לחשוב שאולי יש תקלה טכנית באחד הרכיבים?
אשמח לחוכמת הפורום.
איך ממשיכים מכאן? מה אפשר לעשות? מי יכול לעזור?
הרבה תודה מראש, ושנדע זמנים שקטים
אלי

למה

חבר משקיען
מעורבות
815
נקודות
113
כמה דברים להבנתי. הראשון- להעביר את המערכת לצלע הקצר. השני-בזמן האזנה לכסות את הויטרינה. והשלישי- המגבר לא מספיק חזק בישביל שהרמקולים יתנו מיטב בעוצמות נמוכות-ביינוניות.

נערך לאחרונה ב:

Juiced

חבר משקיען
מעורבות
345
נקודות
83
היי,

זה לא משנה אם אתה חובבן או עם מלא ניסיון אודיופילי, אתה יודע מה אתה אוהב,
ולפי איך שאתה מתאר את חווית האזנה, אני לא חושב שהבעיה היא אקוסטית למרות שאולי יש אחת אבל לא ברמה כזאת שתגרום סבל.
סלון ישראלי ממוצע עם ריהוט עושה את העבודה.

אולי אתה פחות מתחבר לצליל של ה Piega וההגל 95 שהוא לא שידוך אופטימלי במיוחד אם אתה מרגיש צורך להגביר את הווליום,
..למרות שזה השידוך שהיבואן ממליץ ומוכר.

כך בחשבון שרמקולים עם גוף אלומינום מלא יכולים להיות פחות סלחניים ומאוד resolving ולגרום ל listening fatigue כמו שאתה מתאר..

ממליץ קודם להקשיב עם האוזניים והרגש ואחרי זה לשיפור ביצועים להתעסק עם גרפים.

hegel h95 לא תומך ב 4 ohm שזו העכבה אליה ממליצה Piega על ה 701,
לפחות מה specs של היצרניות.

נערך לאחרונה ב:

omi

חבר משקיען
מעורבות
419
נקודות
63
לפני שאתה מתחיל באנליזה ומסקנות תשיג מיקרופון מתאים.

robo7

אוהב את התחום
מעורבות
86
נקודות
28
hegel h95 לא תומך ב 4 ohm שזו העכבה אליה ממליצה Piega על ה 701,
לפחות מה specs של היצרניות.
מהאתר של היצרן:

Power output: 2 x 60 W into 8 Ω
Minimum load: 2 Ω​

לא צריכה להיות בעיה בתחום הזה.

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,744
נקודות
113
הגרף סביר , הבעיה במקום אחר!נראה מה דן נגר אומר?

Dan-Cinemart

עוסק בתחום
מעורבות
1,133
נקודות
113
קשה להגיד מגרף אחד מה קורה שם .
מציע שתרכוש מיקרופון ותתן מספר מדידות של REW שכוללות זמני הדהוד וכו.

הגרף שלך טוב יותר לפחות ברמת ה SPL מרוב החדרים הלא מטופלים - אקטיבית או פאסיבית - למעט דבר אחד שתיכף נגיע אליו.

מה שכן רואים בבירור שזה הרמקול מאוד כיווני ואת ה ROLL-OFF בגבוהים בצורה קיצונית. אני מניח שאתה שומע סאונד "כבוי" ולכן אתה מגביר ווליום.

אופציה אחת זה שהרמקול עומד ישר ומפני שהוא כיווני מאוד -אתה לא מקבל את הגבוהים - יש הנחתה של עשרות צדיבלים.

אופציה שניה - הרמקולים במרחק לא מדויק מימך ואתה לא ממורכז והויטרינה עושה סוג של COMB-FILTERING. בדוק היטב האם הם במרחק מדויק מימך ובאותה הטיה כלפיך .
מה יש בקיר השני שבו אין ויטרינה ? חלל פתוח ? משהו אחר ?

במידה וזה לא ישנה את הגרף -אפשר להמשיך משם.

עריכה :

בדקתי. אכן מאוד כיווני וכפי שמופיע ב סטריאופיל במדידות וגם, כצפוי,אצלך בחדר.
The tweeter's dispersion at the bottom of its passband is wide, but the drive-unit then becomes very directional above 8kHz. In the vertical plane (fig.5), a suckout centered on 3.9kHz appears more than 5° above the tweeter axis, which is 38" from the floor. The Piega maintains its tweeter-axis response over a ±5° vertical window, however.

תצמד למה שרשמתי לעיל ותנסה גם לשבת בגובה הטוויטר.

בהצלחה.

נערך לאחרונה ב:

EliA

חבר אתר
מעורבות
9
נקודות
8
קודם כל תודה.
תודה לכל מי שענה וניסה לעזור, ובפרט לדן, שכמו שראיתי בהרבה מיקרים, ידע לכוון ולהצביע על הנקודה הבעייתית העיקרית.
אחרי שקראתי גם את המדידות של סטראופייל שהפנת אליהם, דייקתי את מרחק הרמקולים ממני, ובמיוחד את ההטיה. הרמקולים בהחלט היו מיושרים מדי.
מכמה שעות ראשונות של האזנה, אני שומע שיפור משמעותי. הקטע של סאונד "הכבוי" שאילץ הגברת עוצמה כבר לא קיים, ואאפשר לשמוע ולהרגיש את המוזיקה.
אני לא איש של מדידות, וגם להגיע לגרף הזה לקח לי הרבה זמן, אבל לא התאפקתי וביצעתי מדידה אחת. ואכן ההנחתה שהייתה מאזור ה 4k מתחילה הרבה יותר מאוחר, קטנה בהרבה, והרבה פחות תלולה ועמוקה (מרב שהייתי שקוע בהאזנה אפילו לא טרחתי לשמור את הגרף).

השלבים הבאים:
ווילון לוויטרינה.
אם ארגיש שעדיין חסר לי משהו אז אולי לקנות מיקרופון ולבצע מדידות יותר מקיפות, כמו שהמליצו לי כאן.
ולעבור את מבחן ההאזנה עם בת הזוג. קשוח :)

אם יהיו התפתחויות מעניינות אעדכן פה.
ושוב, תודה לפורום על העזרה.

issi

אוהב את התחום
מעורבות
234
נקודות
43
יש לך פיק בסביבות 40 הרץ שיכול להיות שהוא גל עומד, מדידה ב REW תיתן לנו את זמן הדעיכה שלו ורצוי שיהיה בערך 300 מילישניה.
כדאי לטפל בו אקוסטית או עם RC,
בהצלחה,
איסי

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור