כבלים - שאלה עקרונית חשובה ...

newhere

אוהב את התחום
מעורבות
7
נקודות
8
נושא הכבלים הינו בוויכוח מתמיד בין אודיופילים , מאזינים מזדמנים , יצרנים , סוחרים וכל העוסקים בתחום.
אין הסכמה מוחלטת בין הנ״ל ולכן אשאל :

על מנת לשדרג כבלים במערכת , האם ניתן לומר שכדאי לבחור כבלים לכל המערכת ( פרה-פאאור - רמקולים וכו׳ )
מאותו יצרן המערכת ?
( במידה ויצרן האלקטרוניקה אכן מייצר גם כבלים)

ואז שומרים על צביון הסאונד שיהיה אחיד בשרשרת ...

תודה

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
אני לא יכול לחשוב על סיבה למה שבנושא הזה יהיו פחות חילוקי דעות מאשר בנושאים אחרים שקשורים לכבלים.
יכולות להיות תשובות מומחים שנראות מאוד מנומקות והגיוניות, רק סותרות...

אין הסכמה מלאה אפילו על נושא כמו האם עדיף balanced או single ended עבור מרחקים קצרים, והאם כל השרשרת צריכה להיות באותו סוג חיבור (במידת האפשר) או אפשר לערבב.

יש כאלה שאומרים שכל הכבילה צריכה להיות מאותו יצרן, יש כאלה שאומרים שיש להתאים כבילה בין כל שני מכשירים, ויש שאומרים שזה לא משנה, העיקר שהכבלים יהיו טובים.

יש כאלה שבעד אותו יצרן לכל המערכת, כאלה שאומרים שמכל יצרן קונים פריט/י ציוד שהוא הכי טוב בו/בהם, ויש כאלה שטוענים שכל מקרה לגופו.

וכו' וכו' וכו', ואין דרך לבדוק למעט התנסות אישית, וגם אז אי אפשר להגיע למסקנות כלליות ברמה האמורה, אלא רק ברמת הפרטים שנבדקו, במסגרת טעמו ויכולות השמיעה הביולוגית וההבחנה של הבודק.

newhere

אוהב את התחום
מעורבות
7
נקודות
8
אני לא יכול לחשוב על סיבה למה שבנושא הזה יהיו פחות חילוקי דעות מאשר בנושאים אחרים שקשורים לכבלים.
יכולות להיות תשובות מומחים שנראות מאוד מנומקות והגיוניות, רק סותרות...

אין הסכמה מלאה אפילו על נושא כמו האם עדיף balanced או single ended עבור מרחקים קצרים, והאם כל השרשרת צריכה להיות באותו סוג חיבור (במידת האפשר) או אפשר לערבב.

יש כאלה שאומרים שכל הכבילה צריכה להיות מאותו יצרן, יש כאלה שאומרים שיש להתאים כבילה בין כל שני מכשירים, ויש שאומרים שזה לא משנה, העיקר שהכבלים יהיו טובים.

יש כאלה שבעד אותו יצרן לכל המערכת, כאלה שאומרים שמכל יצרן קונים פריט/י ציוד שהוא הכי טוב בו/בהם, ויש כאלה שטוענים שכל מקרה לגופו.

וכו' וכו' וכו', ואין דרך לבדוק למעט התנסות אישית, וגם אז אי אפשר להגיע למסקנות כלליות ברמה האמורה, אלא רק ברמת הפרטים שנבדקו, במסגרת טעמו ויכולות השמיעה הביולוגית וההבחנה של הבודק.
הכל נכון ולכן אני מבולבל ( כעת יותר )
הבעיה שקשה מאד להשוות כבילה כי הציוד הספציפי בבית לא נמצא בחנות. ולא ניתן להשוות אם בין החלפת הכבלים עובר זמן עד שמחברים הכל מחדש כל פעם.
חזרנו לאותה נקודה.
תודה.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
הכל נכון ולכן אני מבולבל ( כעת יותר )
הבעיה שקשה מאד להשוות כבילה כי הציוד הספציפי בבית לא נמצא בחנות. ולא ניתן להשוות אם בין החלפת הכבלים עובר זמן עד שמחברים הכל מחדש כל פעם.
חזרנו לאותה נקודה.
תודה.
נראה לי שאתה יכול להתיר את כל הבילבול במכת חרב אחת: לקבל את זה שאין כללים שבאמת בדוקים בעסק הזה, ושלא משנה מה שתעשה, תמיד תהיה אופציה טובה יותר וזולה יותר שאתה אפילו לא יודע עליה, או שלא ניסית, כך שאפשר לשחרר את כל הלחץ.

תבדוק אופציה אחת או יותר, תשווה כמה שיהיה לך כוח וסבלנות, תקנה מה שתקנה, תשכח מהנושא, ותשמע מוזיקה.

רק עצה מעשית אחת, אל תשלם יותר אם אתה לא ממש שומע הבדל לאחר השוואת ווליום, לא משנה מה מרשים יותר מכל בחינה שהיא, ולא משנים הסיפורים וההבטחות לשינוי העולם באמצעות כבילה.

newhere

אוהב את התחום
מעורבות
7
נקודות
8
נראה לי שאתה יכול להתיר את כל הבילבול במכת חרב אחת: לקבל את זה שאין כללים שבאמת בדוקים בעסק הזה, שלא משנה מה שתעשה, תמיד תהיה אופציה טובה יותר וזולה יותר שאתה אפילו לא יודע עליה, או שלא ניסית, כך שאפשר לשחרר את כל הלחץ.

תבדוק אופציה אחת או יותר, תשווה כמה שיהיה לך כוח וסבלנות, תקנה מה שתקנה, תשכח מהנושא, ותשמע מוזיקה.

רק עצה מעשית אחת, אל תשלם יותר אם אתה לא ממש שומע הבדל, לא משנה מה מרשים יותר מכל בחינה שהיא, ולא משנים הסיפורים וההבטחות לשינוי העולם באמצעות כבילה.

תודה רבה , אאמץ הרעיון.

• Like
Reactions: AK1

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
תודה רבה , אאמץ הרעיון.
מאז שראית את הפוסט, עדכנתי את הניסוח ל"אל תשלם יותר אם אתה לא ממש שומע הבדל לאחר השוואת ווליום".

ייתכן שבכבל אחד שומעים בקצת יותר חזק מאשר בשני עבור ווליום נתון של ההגברה, ואז הוא עלול להישמע טוב יותר למרות שהשני טוב יותר או שאין הבדל שאתה יכול לשמוע. צריך להתאים את הווליום של ההגברה כך שבאוזן יישמע אותו ווליום בדיוק, או -- מדויק יותר -- אפשר לוודא שהמתח על הטרמינלים של הרמקולים בהשמעת טון או רעש לבן/ורוד הוא זהה.

newhere

אוהב את התחום
מעורבות
7
נקודות
8
מאז שראית את הפוסט, עדכנתי את הניסוח ל"אל תשלם יותר אם אתה לא ממש שומע הבדל לאחר השוואת ווליום".

ייתכן שבכבל אחד שומעים בקצת יותר חזק מאשר בשני עבור ווליום נתון של ההגברה, ואז הוא עלול להישמע טוב יותר למרות שהשני טוב יותר או שאין הבדל שאתה יכול לשמוע. צריך להתאים את הווליום של ההגברה כך שבאוזן יישמע אותו ווליום בדיוק, או -- מדויק יותר -- אפשר לוודא שהמתח על הטרמינלים של הרמקולים בהשמעת טון או רעש לבן/ורוד הוא זהה.
אולי הווליום שונה מכבל לכבל עקב נתוני התנגדויות שונים של כל כבל.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
אולי הווליום שונה מכבל לכבל עקב נתוני התנגדויות שונים של כל כבל.
מספיק שמשהו שונה -- כולל אם נדמה שיש שנוי -- כדאי לוודא שהווליומים זהים ולהתאים אותם.

כדאי לבצע את המדידות ולדעת האם/בכמה יש צורך לשנות את הווליום בהגברה לפני שמשווים, כדי שמשך הזמן בין ההאזנות לכבלים השונים יהיה מינימלי.

ilaubel

אוהב את התחום
מעורבות
86
נקודות
28
הי
לא יודע מה קורה אצל אחרים אצלי ברגע שכל המערכת עברה לכבלים מאותה חברה המערכת הפכה הרמונית וכפית יותר להאזנה אולי כי כל רכיבי המערכת מאותה חברה

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113
הי
לא יודע מה קורה אצל אחרים אצלי ברגע שכל המערכת עברה לכבלים מאותה חברה המערכת הפכה הרמונית וכפית יותר להאזנה אולי כי כל רכיבי המערכת מאותה חברה
גם אני מרגיש שעדיף כך אבל תיכף יגידו לך שזה לא מדיד.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
הי
גם אני מרגיש שעדיף כך אבל תיכף יגידו לך שזה לא מדיד.
העניין אינו אם זה מדיד או לא, אלא שלא ידוע אם הסיבה לכך שהצליל נשמע לכם עדיף היא דווקא שהכבלים מאותה חברה, ולא כי הם סתם יותר טובים מאלה שהיו קודם, וגם לא ידוע אם בהחלפת חלק מהכבלים באלה של חברה אחרת לא הייתם מקבלים תוצאה עדיפה.

כדי לדעת אם העניין הוא אכן דווקא כבלים מאותה חברה יש צורך בסידרת ניסויים מבוקרים שאין מי שייטרח לעשות אותם, ושכוללת כמה סטים מלאים של כמה חברות, שאותם יש לנסות בכמה מערכות שונות.

אחרת מדובר בקפיצה נמהרת למסקנות לא מבוססות, מה שממש לא נדיר אצל אודיופילים :)

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113
העניין אינו אם זה מדיד או לא, אלא שלא ידוע אם הסיבה לכך שהצליל נשמע לכם עדיף היא דווקא שהכבלים מאותה חברה, ולא כי הם סתם יותר טובים מאלה שהיו קודם, וגם לא ידוע אם בהחלפת חלק מהכבלים באלה של חברה אחרת לא הייתם מקבלים תוצאה עדיפה.

כדי לדעת אם העניין הוא אכן דווקא כבלים מאותה חברה יש צורך בסידרת ניסויים מבוקרים שאין מי שייטרח לעשות אותם, ושכוללת כמה סטים מלאים של כמה חברות, שאותם יש לנסות בכמה מערכות שונות.
אחרת מדובר בקפיצה נמהרת למסקנות לא מבוססות, מה שממש לא נדיר אצל אודיופילים :)
אדבר רק על עצמי כי אתה ישר תגיב באיך אני יודע מה יש אצל אודיופילים אחרים בבית, לי עם השנים הצטברו חמישה סטים של כבלי רמקול ואינטרקונקטים של אותו יצרן שלושה מהם נדמה לי הם תאומים, מלבדם כאלה ואחרים בודדים, האם לדעתך זה מספיק כדי להגיע למסקנה?
נ.ב. כמובן שכל רכיב חדש שנכנס יש את אותו פרוטוקול רוטציה של שילובי כבלים.

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
אדבר רק על עצמי כי אתה ישר תגיב באיך אני יודע מה יש אצל אודיופילים אחרים בבית, לי עם השנים הצטברו חמישה סטים של כבלי רמקול ואינטרקונקטים של אותו יצרן שלושה מהם נדמה לי הם תאומים, מלבדם כאלה ואחרים בודדים, האם לדעתך זה מספיק כדי להגיע למסקנה?
נ.ב. כמובן שכל רכיב חדש שנכנס יש את אותו פרוטוקול רוטציה של שילובי כבלים.
רק מספר הכבלים אינו אומר הרבה.

יש לעשות השוואות בצורה שיטתית ומסודרת, ולתכנן אותן כך שיהיה ברור אם דווקא כבלים מאותה חברה הם הגורם המכריע לטובה ולא שילובים אחרים. כבר התכנון לא לגמרי פשוט, שלא לדבר על הביצוע.

את ההשוואות יש לעשות בהאזנה עיוורת, כי אם יודעים מה שומעים, נכנסת הטייה בלתי נמנעת.

כך שאין לי ספק שלא עשית את כל התהליך הנדרש כדי לבסס את ההכללה הגדולה של "כל הכבילה צריכה להיות מאותה חברה", ובוודאי לא את התוספת של אותה חברה כמו שאר הציוד.

עומר12345

חבר אתר
מעורבות
28
נקודות
18
הי רק אוסיף ואומר שהגעתי השבוע לפריק קונטרול בבאר שבע, יבואן של cardas ושי נתן לי לבחון כבלים לרמקולים מסדרת clear reflection, והתוצאה פשוט הזויה מיד איך שחיברתי את הכבל הרגשתי כאילו הוחלף המגבר , התלת מימדיות , המיקרו דיטיל פשוג מטורף לעולם לא חשבתי שכבל רמקול יכול לתת שינוי כזה, לאחר מכן חיברתי XLR מאותה סדרה בין בדאק למגבר ופה ממש התעלפתי , הכי כיף אצלו שאפשר לקחת לבדוק בבית על המערכת שלך למספר ימים וזה הדבר הכי טוב שיכול להיות ,מומלץ מאד.

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113
הי רק אוסיף ואומר שהגעתי השבוע לפריק קונטרול בבאר שבע, יבואן של cardas ושי נתן לי לבחון כבלים לרמקולים מסדרת clear reflection, והתוצאה פשוט הזויה מיד איך שחיברתי את הכבל הרגשתי כאילו הוחלף המגבר , התלת מימדיות , המיקרו דיטיל פשוג מטורף לעולם לא חשבתי שכבל רמקול יכול לתת שינוי כזה, לאחר מכן חיברתי XLR מאותה סדרה בין בדאק למגבר ופה ממש התעלפתי , הכי כיף אצלו שאפשר לקחת לבדוק בבית על המערכת שלך למספר ימים וזה הדבר הכי טוב שיכול להיות ,מומלץ מאד.
תהנה.

בקשר למתן לניסיון בבית וזמינות דגמים לשם כך - שיהיה זה לקח ליבואן הקודם !

אפי ווגדן

אוהב את התחום
מעורבות
72
נקודות
28
לא ידעתי שיש בבאר שבע חנויות היי אנד. תוכל.להעביר אלי מס טלפון?

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113
כדאי לשים לב לחומר ממנו בנויים בכבלים ! הרוב נחושת ברמה זו או אחרת של טוהר , אבל יש בשטח כבלי פחם ,גרפיט , כסף , טונגסטן ועוד , וגם הקצוות של הכבלים קובעים בהתאם לציפויים שלה , כגון רודיום , זהב , כסף ועוד ,לדעתי המסביב כגון טפלון קרבון ועוד פחות קובעים,
לצערי צריך טיפה נסיון האזנה בכדי לבחור כבלים בהתאם לצליל המערכת שלכם , לדוגמה - מערכת בהירה לא כדאי לתחוב לה כבלי כסף, בדיוק אותו דבר במערכת "עגולה " ששם לא כדאי לשים גרפיט או פחם , כל זה כמובן תלוי בטעם המאזין!

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113
אגב , אחד הכבלים הטובים בעולם במיוחד בחשמל הוא alluminata של JPS , והוא בכלל בנוי מסגסוגת של אלומיניום וגם "קפטובטור " שלהם נהדר , רק צריך להזהר לא לשים יותר מדי מכיוון שיש לו אפקט חזק על הצליל , יש לי חבר שמשתמש באחד כזה משולב בכבל כסף בנוסף בכדי לקבל אפקט מאוזן ונפלא .

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113
בקשר לכבלי פחם ! לכל מתכת יש צליל אופיני משלה , (כן גם לנורדוסט ) , לעומת בכסל פחם כמו למשל של VDH אין מתכת ,וזה דווקא נותן צליל אורגני מיוחד למי שאוהב (כבלי רמקול ) , אני משתמש בכאלה ברמקולים הקרמיים הגדולים שלי שהופך אותם לטיפה יותר סלחניים , ממליץ לכם לשמוע (אמיר ארמה)

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור