איזה מערכת שמע טובה/מוזיקאלית יותר לדעתכם?

• פותח הנושא AK1
  • פורסם בתאריך

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
כידוע (?), 93.14% מהסטטיסטיקות מומצאות באותו רגע שבו הן נאמרות,
ו-97.31% מהוויכוחים נובעים מכך שאנשים יוצאים מהגדרות שונות לאותם מושגים בלי להיות מודעים לכך.

אז מבין המערכות הבאות, איזו מהן טובה/מוזיקאלית יותר לדעתכם?

הקלטה של מזלג נופל על רצפת אבן רגילה.
מערכת א': שומעים את המתכתיות של המזלג ברגע המכה הראשונה ושוב בשנייה, ואחר כך את הדעיכה של הרעידות, כאשר שיני המזלג ממשיכים לתפקד כמו קולנים, עד לדעיכה האיטית.
מערכת ב': סתם מזלג נופל, לא ביג דיל

הקלטה של רביעיית ג'ז: פסנתר, סאקסופון, קונטרבאס ותופים
מערכת א':
הכלים צפים באוויר לנגד עינינו, על רקע שקט קטיפתי ושחור, וממש אפשר לגעת בהם. שומעים את האוויר בין הכלים, וכל כלי מוקף בהילה קסומה של צליל. שומעים את ה"עציות" והגודל של הפסנתר ואת המתכתיות של המצלתיים, כשכל מכה בהם דועכת לאיטה בבהירות. הצליל רך וחלק, מלטף את האוזן. אפשר להצביע באצבע על המיקום המדוייק של כל כלי בפרישה הרחבה של הבמה הענקית, מעבר לצידי הרמקולים. פריטה על מיתר של הקונטרבאס קצת מרעידה את הספה, בבאס עמוק ומפורט. הסאונד עטוף בהארמוניות מפורטות ונעימות.
מערכת ב': סתם רביעיית ג'אז, לא ביג דיל. אנשים יושבים ומנגנים, בעיגול לא גדול במיוחד על במה לא גדולה במיוחד וקצת מרוחקת. אפשר לדעת בגדול את הסידור של הנגנים על הבמה, אבל לא כל כך במדוייק. אם נגביר מאוד, מוכל לשמוע את כל הפרטים והדעיכות, אבל בעוצמה רגילה, שום דבר לא בולט במיוחד. רקע? אין רקע, או לא מושך תשומת לב. לפעמים הסקסופון משמיע קולות חורקים במיקצת, לא בהכרח כל כך חלקים ונעימים לאוזן. כל מכה במצלתיים דועכת לה בלי למשוך תשומת לב מיוחדת. פריטה על הבאס נותנת צליל עמוק, אבל לא מאוד חזק ולא כל כך מרעיד. אין כל כך הרמוניות מיוחדות מעבר לרגיל.

וכך אפשר להמשיך לתיזמורת גדולה עם מקהלה:
מערכת א': הכינורות חלקים כמשי, גם כשהם מנסרים בכל הכוח, וכך גם הקולות.
מערכת ב': לא כל הזמן הכל כל כך חלק. יש חריפות/גרעיניות מסויימת כשהכינורות ו/או הקולות צורחים בכל הכוח

ועוד כהנה וכהנה.

אז איזו מערכת יותר "טובה" / "מוזיקאלית"?
ואיזו יותר "ריאליסטית" / "אמיתית" / "טבעית"?
האם זו אותה אחת?

תמהני :)
עמיר

חומוס

חבר משקיען
מעורבות
402
נקודות
83
פתחת פה קן צרעות ותיבת פנדורה בהינף מקלדת. הרי אלה שתי האסכולות העיקריות של חובבי האודיו, ובטוחני שממש ברגעים אלה יושבים הלוחמים וצובעים את פניהם בצבעי קרב...

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,744
נקודות
113
מותר לענות פשוט? מערכת א יותר טובהֿ|מוסיקלית ,אבל מוכרח לומר שלא רואה את הפואנטה , מישהו מאיתנו הזדקן.

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,744
נקודות
113
פתחת פה קן צרעות ותיבת פנדורה בהינף מקלדת. הרי אלה שתי האסכולות העיקריות של חובבי האודיו, ובטוחני שממש ברגעים אלה יושבים הלוחמים וצובעים את פניהם בצבעי קרב...
איזה אסכולה של כנורות צורחים ומגורענים אתה מכיר?

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
איזה אסכולה של כנורות צורחים ומגורענים אתה מכיר?
אלה ששומעים במציאות, בהרבה מאוד מקרים.

זה כולל גם קונצרט ששמעתי עם תזמורת קונצרטחבאו (אחת הטובות בעולם, שנבחרה ע:י הגראמופון כטובה ביתר) באולם שלהם (אחד הטובים בעולם מבחינת אקוסטיקה).

עמיר

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,744
נקודות
113
אלה ששומעים במציאות, בהרבה מאוד מקרים.

זה כולל גם קונצרט ששמעתי עם תזמורת קונצרטחבאו (אחת הטובות בעולם, שנבחרה ע:י הגראמופון כטובה ביתר) באולם שלהם (אחד הטובים בעולם מבחינת אקוסטיקה).

עמיר
תגיד? שאלת על מערכת או על הקול של חמותך.?

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
תגיד? שאלת על מערכת או על הקול של חמותך.?
חמותי נפטרה מזמן, והיא דיברה רק רוסית ומעולם לא שמעתי אותה שרה.

אני מתכוון לאחת מההופעות החיות שמתוכן הופק SACD של "תמונות מ-פאוסט" של שומאן.
הייתי בשורה ראשונה, קצת בצד, אבל שמעתי מאוד ברור, כולל את הגרעיניות בכינורות ובמקהלה ב-פורטיסימו.

פשוט הרבה אנשים בודקים מערכות ע"י השוואה למערכות אחרות, או לפי מה שנשמע להם יפה/מרגש יותר, וכשהם כבר הולכים לקונצרט, הם לא מקשיבים לאספקט ה"אודיופילי".

אבל לפעמים אנשים כן שמים לב -- בדיוק הרגע ראיתי את הפוסט של ברקצ על פאריס:
...לא יכולתי שלא לחשוב תוך כדי הקונצרט גם על נושא הרפרודוקציה המוסיקלית במערכות שאנחנו מכנים "אודיופיליות". אז הנה כמה תובנות חטופות :
1. מהמרפסת ה SPL הוא לא כמו בבית. הצליל מרוחק וחלש יותר. אבל יש לו "נוכחות" שאי אפשר לחקות - במיוחד כשהתזמורת מנגנת ביחד.
2. הצליל המגיע הוא הומוגני , כמעט ולא ניתן להפריד בין הכלים , לקבל "במה" או "אימג'ינג". אני מניח שזה שונה אם יושבים בשורה 1 באמצע - אבל זה לא המצב. וזה לא מפריע לחוויה...
...

עמיר

ברקצ

חבר משקיען
מעורבות
269
נקודות
83
כמו רוב הוויכוחים - זה וויכוח מיותר.
הופעה חיה והאזנה במערכת ביתי הן שתי פעילויות שונות לחלוטין במהותן, יש להן מין המשותף ויש להן קווים מקבילים, ויש להן גם הרבה מהשונה והניבדל. ב"יומיום" אני אפילו לא מנסה להשוות בין השתיים, ומנסה להינות מכל אחת בפני עצמה - אבל לאור כל הדיונים האלה בפורומים מצאתי את עצמי בכל זאת מהרהר בזה בזמן הקונצרט. אחר כך "כיביתי" את החלק הזה במוח ונהניתי ממה שזה - הופעה חיה מוצלחת ומרגשת.
מצד שני - להתעקש לבנות מערכת ש"תשחזר באופן מושלם מוסיקה חיה" זה כמו לקחת אבן ולשפשף אותה עד אינסוף מתוך תקווה שבסוף היא תיהפך למראה מבריקה שפרצופך יוכל להשתקף בה. זו עבודה סיזיפית ומיותרת.
יש כאלה שאוהבים את 2 החוויות השונות (כמוני) , ויש כאלה כמו אמיר שאוהבים רק אחת מהן ופחות אוהבים את השנייה. זכותם. יש גם כאלה שנשבעים רק בהופעות חיות ולא מאזינים בכלל למוסיקה בבית כי זה תמיד יהיה לא טבעי ולא נכון. גם זו זכותם.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
כמו רוב הוויכוחים - זה וויכוח מיותר.
הופעה חיה והאזנה במערכת ביתי הן שתי פעילויות שונות לחלוטין במהותן, יש להן מין המשותף ויש להן קווים מקבילים, ויש להן גם הרבה מהשונה והניבדל. ב"יומיום" אני אפילו לא מנסה להשוות בין השתיים, ומנסה להינות מכל אחת בפני עצמה - אבל לאור כל הדיונים האלה בפורומים מצאתי את עצמי בכל זאת מהרהר בזה בזמן הקונצרט. אחר כך "כיביתי" את החלק הזה במוח ונהניתי ממה שזה - הופעה חיה מוצלחת ומרגשת.
מצד שני - להתעקש לבנות מערכת ש"תשחזר באופן מושלם מוסיקה חיה" זה כמו לקחת אבן ולשפשף אותה עד אינסוף מתוך תקווה שבסוף היא תיהפך למראה מבריקה שפרצופך יוכל להשתקף בה. זו עבודה סיזיפית ומיותרת.
יש כאלה שאוהבים את 2 החוויות השונות (כמוני) , ויש כאלה כמו אמיר שאוהבים רק אחת מהן ופחות אוהבים את השנייה. זכותם. יש גם כאלה שנשבעים רק בהופעות חיות ולא מאזינים בכלל למוסיקה בבית כי זה תמיד יהיה לא טבעי ולא נכון. גם זו זכותם.
בר-קאטס ידידי,

ראשית, עמיר ב-ע' :)

שנית, זה לאו דווקא ויכוח (עדיין :))

שלישית, לא הייה issue של השוואה בין מקור להקלטה אלמלא רוב האודיופילים טוענים שהם מחפשים דימיון למציאות, ובפועל מחפשים ציוד שלא ייתן את המציאות כפשוטה אלא "משופרת", ואפילו לפעמים נפגעים ונלחמים כשמועלית האפשרות שלא זאת "האמת".

רביעית, גם אני באופן אישי נתקלתי בסתירה הזו שוב ושוב, כל פעם שהייתי בהופעה חייה, והצליל הייה הרבה פחות עשיר מאשר בביית, והרבה פחות באס, והרבה פחות במה והרבה פחות מהכל, אבל הייתי ישר עם עצמי להודות בכך. אפילו החלפתי הגברה, כך שקיבלתי באס עדיין נמוך, אבל יותר פרופורציוני מהבאס העודף שהייה נעים ומפורט, אבל לא "אמיתי".

חמישית, אני בשלב שבו אני מתלבט אם באמת יש משמעות בכלל לחיפוש אחרי ה"מציאות" בחוויות שונות כל כך, ואולי "מיופייף" עדיף מבחינת עניין וריגוש על "אמיתי"/"מדוייק"/"ריאליסטי" וכיו"ב, בלי להזיק לאף אחד.

עמיר

ברקצ

חבר משקיען
מעורבות
269
נקודות
83
המיר יקירי (זו האות היחידה שעוד לא ניסיתי...)
היי פידליטי במוסיקה זה אותו סוג של אוקסימורון כמו וירצ'ואל ריאליטי בתחומים אחרים. זה לא פידליטי וההוא לא ריאליטי. אבל אם הבס ה"מוגזם" היה נעים לך - למה להחליף ? אם התחתנת עם אישה יפה, תבקש ממנה לכער את עצמה כדי שתהיה יותר "מציאותית "?

בכל מקרה נראה לי שאנחנו מנהלים פה די-אלוג שלא מעניין ממש אנשים אחרים. רוב האודיופילים בטוחים ש:
א. ניתן להגיע לשיחזור מדוייק להפליא של כל סוג מוסיקה.
ב. המערכת שעושה את השיחזור הנ"ל נמצאת דווקא אצלם בבית ולא אצל אחרים.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
המיר יקירי (זו האות היחידה שעוד לא ניסיתי...)
היי פידליטי במוסיקה זה אותו סוג של אוקסימורון כמו וירצ'ואל ריאליטי בתחומים אחרים. זה לא פידליטי וההוא לא ריאליטי. אבל אם הבס ה"מוגזם" היה נעים לך - למה להחליף ? אם התחתנת עם אישה יפה, תבקש ממנה לכער את עצמה כדי שתהיה יותר "מציאותית "?

בכל מקרה נראה לי שאנחנו מנהלים פה די-אלוג שלא מעניין ממש אנשים אחרים. רוב האודיופילים בטוחים ש:
אני מנסה להמיר את דתם בהקשר זה :)

והאנאלוגייה לא כ"כ עובדת: מי שמתחתן עם אשה יפה, היופי הוא כן מציאות באותו זמן, ובהמשך זה רק לוקח יותר זמן ועולה יותר כסף לשמר אותו :)

עמיר :)

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,248
נקודות
113
ואני למדתי שאישה יפה מידי היא יפה בשביל כולם.
כלומר. ככל שיסובבו אחרי את הראש כך הסיכוי שהיא תסובב בחזרה יגדל.

אמנם לא קשור, אבל אם כבר נכנסנו לזה אז ...

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,744
נקודות
113
ואני למדתי שאישה יפה מידי היא יפה בשביל כולם.
כלומר. ככל שיסובבו אחרי את הראש כך הסיכוי שהיא תסובב בחזרה יגדל.

אמנם לא קשור, אבל אם כבר נכנסנו לזה אז ...
על זה יש בדיחה , - אחד נישא לאישה יפה ובוגדנית , ראה שהיא בוגדת ,התגרש והתחתן עם המכוערת של השכונה , כך יבטיח שתהייה רק שלו , לאחר זמן קצר התגרש ונשא שוב ליפה הבוגדנית , שאלו אותו חבריו ,איך זה? השיב - יותר טוב לאכול דבש עם כולם מאשר חארה לבד.

ברקצ

חבר משקיען
מעורבות
269
נקודות
83
היה לי חבר שיצא רק עם בחורות יפות. בסוף נמאס לו , כי כל הזמן הן רק רצו שיגידו להן שהן יפות. החליט לצאת רק עם מכוערות - אבל גם הן היו אובססביות לגבי המראה שלהן, ורק רצו שיגיד להן שהן בעצם לא כל כך מכוערות. חיפש כאלה שהן לא יפות ולא מכוערות - ולא מצא. בסוף הוא חזר בתשובה ......
מה המסקנה ? איסתרא באלגינא קיש קיש קריא.

תמונות מצורפות

• 4p0gnzm.jpg
    4p0gnzm.jpg
    KB 31.2 · צפיות: 472
נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
ידעתי שייש לך אובססייה לבלונדיניות, אבל לא ידעתי שזה מגיע למימדים האלה :(
6693d1300433977t-%D7%90%D7%99%D7%96%D7%94-%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%9B%D7%AA-%D7%A9%D7%9E%D7%A2-%D7%98%D7%95%D7%91%D7%94-%D7%9E%D7%95%D7%96%D7%99%D7%A7%D7%90%D7%9C%D7%99%D7%AA-%D7%99%D7%95%D7%AA%D7%A8-%D7%9C%D7%93%D7%A2%D7%AA%D7%9B%D7%9D-4p0gnzm-jpg

נראה לי שלא רק שזה לא מעניין, אלא אולי מרתיע. אולי אנשים לא לגמרי מעוניינים להסתכל למקום של אי התאמה בין מה שהם מצהירים ו/או "נראה טוב" למה שהם אוהבים באמת.

עמיר

יעקב ח

חבר משקיען
מעורבות
173
נקודות
63
שלום עמיר
אני ממש לא מבין על מה אתה מדבר.

יצא לי להיות בכמה קונצרטים בשנתיים האחרונות ואף פעם לא נתקלתי במקרה שאתה מתאר.

הקונצרט האחרון שבהם היה זה -
http://www.cartis.habama.co.il/announce/6998
את הסימפוניה הפנטסטית אני מכיר כל כך טוב ושמעתי אותה באינספור ביצועים.
לא שמעתי מעולם ביצוע במערכת סטריאו שהתקרב לסאונד שהיה באולם.
אם אתה מכיר את הסימפוניה הפנטסטית , ובמיוחד הפרק השני, יש נגינת נבל.
בקונצרט הספציפי הזה היו 4 נבלניות,2 בכל צד,והן ניגנו כל כך צלול ומפורט ששמעת כל פריטה.
תופי הדוד בפרק הרביעי והחמישי הלמו בבטן,דבר שאף רמקול לא מסוגל לתת.
נגינת הפעמונים בפרק החמישי היתה כל כך ברורה,עם הדהוד שדועך לאיטו.
כלי הנשיפה היו ברורים כל כך,הכינורות היו מלאים עם נגינה אחידה.
יצאתי נפעם מהסאונד ששמעתי ומהביצוע המעולה של התזמורת והמנצח.

לכן,
לא ברור לי בכלל איך ביצועים חיים בסדרי גודל כאלו נופלים משמע במערכת.
ממש לא מבין איך.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,908
נקודות
113
שלום עמיר
אני ממש לא מבין על מה אתה מדבר.

יצא לי להיות בכמה קונצרטים בשנתיים האחרונות ואף פעם לא נתקלתי במקרה שאתה מתאר.

הקונצרט האחרון שבהם היה זה -
http://www.cartis.habama.co.il/announce/6998
את הסימפוניה הפנטסטית אני מכיר כל כך טוב ושמעתי אותה באינספור ביצועים.
לא שמעתי מעולם ביצוע במערכת סטריאו שהתקרב לסאונד שהיה באולם.
אם אתה מכיר את הסימפוניה הפנטסטית , ובמיוחד הפרק השני, יש נגינת נבל.
בקונצרט הספציפי הזה היו 4 נבלניות,2 בכל צד,והן ניגנו כל כך צלול ומפורט ששמעת כל פריטה.
תופי הדוד בפרק הרביעי והחמישי הלמו בבטן,דבר שאף רמקול לא מסוגל לתת.
נגינת הפעמונים בפרק החמישי היתה כל כך ברורה,עם הדהוד שדועך לאיטו.
כלי הנשיפה היו ברורים כל כך,הכינורות היו מלאים עם נגינה אחידה.
יצאתי נפעם מהסאונד ששמעתי ומהביצוע המעולה של התזמורת והמנצח.

לכן,
לא ברור לי בכלל איך ביצועים חיים בסדרי גודל כאלו נופלים משמע במערכת.
ממש לא מבין איך.
לא ברור לי איזה "מקרה" אני מתאר, ולא ידוע לי איזה מערכות שמעת.

יש די הרבה מערכות קולנוע ביתי לא יקרות במיוחד שיכולות לתת לך מכה רצינית בבטן מהקלטה של טימפאני -- לא קשה לעשות את זה -- אבל אני דיברתי על פיציקטי של קונטראבאס.

טוב, אני עייף מכדי להיכנס לזה -- כמעט 1 בלילה.
אבל כנראה שבאמת לא הבנת על מה אני מדבר.

עמיר

יעקב ח

חבר משקיען
מעורבות
173
נקודות
63
לא ברור לי איזה "מקרה" אני מתאר, ולא ידוע לי איזה מערכות שמעת.

יש די הרבה מערכות קולנוע ביתי לא יקרות במיוחד שיכולות לתת לך מכה רצינית בבטן מהקלטה של טימפאני -- לא קשה לעשות את זה -- אבל אני דיברתי על פיציקטי של קונטראבאס.

טוב, אני עייף מכדי להיכנס לזה -- כמעט 1 בלילה.
אבל כנראה שבאמת לא הבנת על מה אני מדבר.

עמיר

"המקרה" שתיארת הוא תזמורת קונצרטחבאו .
אם לא אהבת את מה ששמעת,אז כנראה יש לך
מערכת מנצחת וגדולה מהחיים.(great)

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור